Politike 4 Shtator 2023, 14:42

Berisha pranon ftesën e Bardhit, Luan Baçi: Nga nesër nis një tjetër opozitë

Shkruar nga Pamfleti

Berisha pranon ftesën e Bardhit, Luan Baçi: Nga nesër nis

Kreu i Rithemelimit, Sali Berisha i është përgjigjur pozitivisht ftesës së Gazment Bardhit, duke konfirmuar pjesëmarrjen e tij dhe deputetëve të tij besnikë në takimin e thirrur të martën. Pjesëmarrjen në këtë takim e ka konfirmuar edhe deputeti i PD Luan Baçi.

Sipas tij, takimi që do të zhvillohet nesër është lëvizja e duhur e deputetëve të PD, ndonëse e quan shumë të vonuar.

“Do të jem pjesë e takimit të nesërm. Raporti i Berishës me SHBA s’duhet të ketë lidhje me jetën politike të PD. Berisha në gjithë këto vite ka qenë njeriu që ka takuar eksponentë të SHBA. Ajo punë është mbyllur. Takimi i nesërm është një nga veprimet më të mençura. Shumë e domosdoshme e nevojshme dhe shumë e vonuar. Nga nesër nis një tjetër opozitë. Do marr pjesë. Ne na duhet një opozitë e përbashkët”, tha Baçi për “Report Tv”.

Ndryshe nga Baçi që nga nesër thotë se do të kemi një opozitë të re, analisti Poli Hoxha nuk mendon se do të ketë ndonjë ndryshim, pasi sipas tij, kreu i PD Lulzim Basha ka mbështetjen e eksponentëve ndërkombëtarë. Ai përmendi mesazhet mbështetëse për Kuvendin Kombëtar të PD-së nga disa prej personaliteteve të së djathtës ndërkombëtare, përfshirë eurodeputet dhe senatorë republikanë.

“Kjo përçarje ka nisur pasi SHBA shpalli non grata Berishën. Pastaj ndodhi përjashtimi i zotit Basha. Nuk ka gjë Berisha me zotin Basha. Madje thellë thellë e do me shpirt sepse ka qenë mbrojtësi më i madh. Do më shumë Bashën sepse zotin Bardhi në subkoshiencën e tij. Basha vazhdon t’i qëndrojë ideimit të SHBA. Kjo është përçarja mes tyre.

Duhet të flasim me realitet se zoti Baçi është deputet dhe merr pjesë në ligj. Duhet të flasim me llogjikë dhe me llogjikë juridike dhe institucionale. Kuvendi i Bashës u përshëndet nga faktorë ndërkombëtarë. Unë si gazetar i lexoj si mesazhe. Përkrahje për SPAK, euroatlantizmi i palëkundur dhe aleanca me SHBA dhe BE dhe lufta për një ringritje”, tha Hoxha.

bardhi baci takim deputete pd