Politike 6 Shtator 2023, 18:00

Rithemelimi i bën qokën Bardhit: Jemi gati ta pranojmë si kryetar të grupit parlamentar

Shkruar nga Pamfleti

Rithemelimi i bën qokën Bardhit: Jemi gati ta pranojmë si kryetar

Një ditë pas mbledhjes mes 43 deputetëve demokratë, duket se ‘Rithemelimi’ i Berishës po i bën qokën Gazment Bardhit, duke i dhënë post si kryetar i grupit parlamentar të PD-së së ish kryeministrit.

Deputeti demokrat Luan Baçi është shprehur se takimi i deputetëve të opozitës një ditë më parë, me qëllim unifikimin e aksionit opozitar, ishte i domosdoshëm.

I ftuar në Report Tv Baçi nga radhët e deputetëve të grupimit të Berishës, tha se ky takim i shërben opozitarizmit. Ai u shpreh më tej se Gazment Bardhi do të jetë kryetar i grupit parlamentar ku kryetar i partisë është Sali Berisha, duke ju referuar PD-së. Baçi tha gjithashtu se ato do të zhvillojnë takime të përjavshme.

“Personalisht jam takuar me të gjithë deputetët që janë aty përjashton Bashën dhe Alibeajn. Të gjithë kemi pasur takime pavarësisht qendrimeve. A ishte mirë një bashkim i deputetëve të dalë nga lista e PD-së? A kemi qenë në ata që kemi kërkuar herë pas here, pse nuk jemi bashkë si opozitë?! Këto kanë qenë pyetjet këto kanë qenë e pikëpyetjet që kemi ngritur. Ne duhet të shikojmë anën pozitivë. Për mua ishte një takim i shumëpritur i domosdoshëm dhe i vonuar që i shërben jo thjeshtë disa deputetëve po opozitarizmit në tërësi, këtij vendi që po vuan në një regjim të korruptuar.

Dje ishte një hap i mirë bashkimi, pse jo duke hedhur pas shpine edhe disa debate. Nuk ishte për të zeruar problematikat por për të realizuar atë kërkesë që opozita duhet të bashkohet. S'ka nevojë për ftesa. Kam kërkuar që javën tjetër të vihet një njoftim me iniciativën e Bardhit për të gjithë deputetët. Bardhi është shprehur gjithë deputetët pa asnjë përjashtim. Unë e kam pas publike ftesën. Gaz Bardhi do të jetë kryetar i grupit parlamentar ku kryetar është Sali Berisha. Do të ketë takime të përjavshme, këtë javë do të caktohet dita ora dhe vendi i grupimit të deputetëve dhe aleatëve. S’kemi një rend akoma.”, tha Baçi.

rithemelimi qoke bardhi kryetar i grupit parlamentar