Politike29 Shkurt 2024, 17:00

Vizita e Zelenskyt në Tiranë, “tërbohet” Moska: Rama po josh Kievin me armë sovjetike, Vuçiç t'i japë fund lojës me dy porta!

Shkruar nga Pamfleti
Vizita e Zelenskyt në Tiranë, “tërbohet” Moska: Rama
Rama-Vuçiç-Zelensky

Mediat ruse i kanë kushtuar vëmendje vizitës së Zelenskyt në Tiranë, teksa mundohen te ulin nivelin e tyre dhe të sulmojnë Tiranën e Prishtinën. Po ashtu të pakënaqura janë dhe me Vuçiçin.

Vizita e Zelenskyt në Tiranë duket se nuk është pritur aspak mirë nga Moska. Presidenti ukrainas mori mbështetje nga gjithë rajoni, teksa u ra dakord për ta mbështetur edhe ushtarakisht. Plani është që vendi ynë dhe vendet e tjera të forcojnë industrinë ushtarake për të furnizuar Ukrainën me municione. Por ashtu siç e kanë zakonin, mediat ruse kanë nisur me përçmimet, duke dashur të ulin nivelin e vizitës së tij në rajon.

Ukraina.ru” është një portal i themeluar nga media shtetërore “Russia Today” dhe i ka kushtuar një artikull të gjatë vizitës së Zelenskyt në Tiranë. Sipas këtij artikulli, liderët e rajonit nuk e kishin aspak mendjen tek ai, por te fondet që do të japë BE, duke e lidhur dhe me samitin sot, ku BE njoftoi një fond prej 6 mld euro. Po ashtu ka dhe një mesazh për Vuçiçin.

Pjesë nga artikulli

Të gjitha familjet e lumtura janë njëlloj të lumtura; por çdo familje e pakënaqur është e pakënaqur në mënyrën e vet. Dhe ajo se çfarë ndodh në një familje ballkanike jo gjithmonë miqësore, e tregoi ardhja e një të afërmi problematik (Zelensky) në një mbledhje familjare: Samiti Ukrainë-Evropë Juglindore në Tiranë.

Nuk është sekret që vendet e Ballkanit nuk shkuan atje për t'u marrë me problemet e të afërmve të largët të mbetur pa para, por për të diskutuar mbi një plan të Brukselit, i cili sapo u premtoi se do të ndajë 6 miliardë euro mes tyre. Por jo në pjesë të barabarta, por secilit sipas arritjeve të tij, ose më saktë, në varësi të asaj se sa shpejt secili rregullon shtëpinë e tij. Çdo vend do të kryejë reforma në fushën e drejtësisë dhe ekonomisë, do të rishikojë politikën e jashtme dhe ajo që është gjithashtu e rëndësishme, do të tregojë gatishmëri për të mbështetur të afërmin e tij të largët ukrainas.

Për një fotografi familjare, ku vendi i nderuar në rreshtin e parë në mes i rezervohet padronit të nderuar nga Brukseli, ku të gjithë janë gati të buzëqeshin, madje edhe të përqafojnë njëri-tjetrin. Por më pas ata do të shkojnë në shtëpi, dhe atje të gjithë, së bashku me anëtarët e familjes së tyre, do të duhet të vrasin trurin se si të përmbushin vullnetin e padronit kapriçioz.

Disa prej tyre mund të pranojnë të ndihmojnë një të afërm në nevojë, por disa nga ata duan më shumë jo këtë të afërm të ardhur në një mbledhje familjare, por vëllain e tij të madh, me të cilin ky nuk flet prej vitesh.

Shqipëria

Shqipëria është një nga ato vende anëtare të NATO-s që janë gjithmonë të gatshme të dëgjojnë dëshirat e lidershipit të bllokut ushtarako-politik dhe të jenë aleatët më besnikë – sigurisht në të mirën e mundësive të tyre. Që në fillim, vendi mori anën e Kievit në konfliktin ukrainas. Zelensky është i mirëpritur në Tiranë, por, siç rezulton, jo vetëm sepse është mik i familjes më të madhe euroatlantike.

Fakti është se lidershipi shqiptar po merr pjesë aktive në projektin perëndimor për ndarjen e Kosovës nga Serbia. Ndërkohë, Kievi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, pasi ky hap do t'i hiqte mundësinë për të kërkuar kthimin e Krimesë dhe territoreve të tjera.

Ka mundësi që mikpritësi i eventit në Tiranë, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka shfrytëzuar rastin për të bindur Zelenskyn, duke e tunduar me armë sovjetike, të cilat ushtria shqiptare është gati t’ia japë.

Kosova

Kosova ka statusin e një entiteti separatist pjesërisht të njohur dhe prandaj është e kënaqur me atë që i japin. Lidershipi në Prishtinë nuk e fsheh faktin se politikën e këtij shteti e formësojnë Uashingtoni dhe Brukseli. Prandaj, përkundër faktit se Ukraina nuk e njeh Kosovën, marrëdhëniet e partneritetit janë zhvilluar mes separatistëve të Kosovës dhe Kievit.

E ashtuquajtura presidente e Kosovës, Vjosa Osmani, ka deklaruar vazhdimisht se Prishtina do të mbështesë Kievin deri në fitore dhe “çlirim” të plotë të territorit të Ukrainës. Natyrisht, me shpresën se Kievi do ta kthejë atë me të njëjtën monedhë kur të shtrohet çështja e njohjes së gjerë ndërkombëtare të Kosovës.

Serbisë

Në këtë bashkim të ri ballkanik nën mbikëqyrjen e BE-së dhe NATO-s, presidenti serb, Aleksandar Vuçiç është në pozitën më të vështirë. Beogradi po përpiqet të mbajë marrëdhënie si me partnerin e tij tradicional dhe të besueshëm Moskën, ashtu edhe me Kievin, i cili, ashtu si Serbia, në të ardhmen pretendon një vend në familjen e madhe evropiane.

I gjithë absurditeti i kësaj situate manifestohet shumë qartë në mbrojtjen e sovranitetit të Serbisë në raport me rajonin e saj jugor. Rusia është mbrojtësja më konsekuente e integritetit territorial të Serbisë në të gjitha platformat ndërkombëtare. Në këtë drejtim, Serbia është e interesuar të mbështesë Rusinë, të paktën derisa vetë udhëheqja në Beograd të ndryshojë qendrimin e saj. Ndërkohë, ajo thotë se nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës.

Nga ana tjetër, Beogradi i është mirënjohës Kievit për faktin se Ukraina nuk e ka njohur ende Kosovën, megjithëse e kupton se me dëshirën e fortë të Perëndimit, kjo situatë mund të ndryshojë në një kohë shumë të shkurtër. Por këtu Beogradi ka një karrem që mund ta varë para hundës së Zelenskyt tani për tani - industria ushtarake serbe, e cila tregon sukses të veçantë në prodhimin e municioneve.

Deri më tani, Aleksandar Vuçiç ka arritur të manovrojë me shkathtësi midis interesave të Rusisë dhe Ukrainës, Rusisë dhe Perëndimit, Ukrainës dhe Serbisë, Serbisë dhe Perëndimit, Serbisë dhe Rusisë, midis interesave të tij politike dhe interesave të popullit të tij. Por sa më gjatë të vazhdojë kjo lojë, aq më pak hapësirë ​​për manovrim ka ai. Çështja është nëse ai do të qendrojë deri në fund të lojës dhe nëse do të kthehet në një qëllim në vetvete për të.

Po Zelensky?

Ndërsa pret ndihmën amerikane, Zelensky udhëton në vende të ndryshme, mbledh copa nga bota dhe promovon të ashtuquajturën iniciativë të tij të paqes, në të cilën, sipas idesë së tij, e gjithë bota, përveç Rusisë, duhet të regjistrohet. Në këtë turne ai vizitoi edhe Ballkanin. Në magazinat ushtarake të vendeve të Ballkanit ruhen shumë gjëra interesante nga koha e ish-Jugosllavisë, ku pajisjet ushtarako-sovjetike respektoheshin shumë. /Pamfleti