Kosova31 Maj 2023, 15:43

Miroslav Lajçak ultimatum Kosovës dhe Serbisë: Duhet dialog urgjent!

Shkruar nga Pamfleti

Miroslav Lajçak ultimatum Kosovës dhe Serbisë: Duhet dialog

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, ka kërkuar dialog urgjent mes Kosovës dhe Serbisë.  

Nga Bratislava, Lajçak ka thënë se dhuna është e papranueshme.

Gjatë dy ditëve të fundit kam marrë pjesë në “Globsec”. Përgjatë takimeve dhe bisedave kemi folur për situatën në Ballkanin Perëndimor, në mënyrë të veçantë për tensionet dhe eskalimin në veri të Kosovës. Ne kemi nevojë urgjente për zgjidhje politike. Dhuna është e papranueshme”, ka shkruar Lajçak.

lajcak serbia kosova