Kosova27 Shtator 2023, 10:46

“Skenar për gjakderdhje”, Kurti: Ata që janë në kërkim nga policia e Kosovës shfaqen në tryezë krah Vuçiç!

Shkruar nga Pamfleti
“Skenar për gjakderdhje”, Kurti: Ata që janë në
Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë deklaroi se të dielën nga sulmi terrorist është kërcënuar siguria e vendit dhe është cenuar sovraniteti dhe integriteti territorial.

Ai para kabinetit qeveritar tha se atë ditë është dëshmuar rreziku, qëllimi dhe potenciali i grupeve terroriste që i kanë luftuar për më shumë se 2 vjet.

Me mbi 5 milionë euro vlerë e armatimit ushtarak dhe sasi të mjaftueshme për një grup prej qindra luftëtarëve është dëshmuar skenari për gjakderdhje në Kosovë”, tha Kurti.

Kryeministri tha se në sulm janë të përfshirë individë të sanksionuar nga SHBA-të dhe Mbretëria e Bashkuara për aktivitetet kriminale.

Mes të tjerash Kurti tha se ata janë në kërkim të institucioneve të drejtësisë për vepra penale në Kosovë.

Ata shfaqen krah e përkrahë në një tryezë në Beograd e Rashkë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, duke paralajmëruar rolin e drejtpërdrejtë të shtetit serb në këtë mes”, tha Kurti.

albin kurti