Kosova16 Mars 2023, 13:50

Takimi i 18 marsit Kurti-Vuçiç, Borrell: Në Ohër do diskutojmë afatet se kur do zbatohet marrëveshja e BE

Shkruar nga Pamfleti

Takimi i 18 marsit Kurti-Vuçiç, Borrell: Në Ohër do

Përfaqësuesi i BE-së, Josep Borrell gjatë konferencës së përbashkët me kryeministrin Rama, komentoi dialogun Kosovë-serbi dhe takimin e radhës që do të mbahet në Ohër.

Borrell tha se dy palët kanë pranuar propozimin europian, por është e rëndësishme afati se kur do zbatohen. Borrell tha se në takim do diskutohen afatet kur do zbatohet kjo marrëveshje dhe nëse palët bien dakord do ishte një fitore.

Dialogu Beograd Prishtinë në datën 27 shkurt patëm një mbledhje në Bruksel, unë me Vuçiç dhe kutin, ranë dakord që nuk nevojiteshin disk të mëtejshme për propozimin e BE. Gjuha dhe teksti i kësaj marrëveshje është i mbyllur. Kjo marrëveshje sjell shpresë për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit. Një gjë është marrëveshja dhe tjetër gjë është kur dhe si zbatohet. Po punojmë, jo vetëm me marrëveshjen që është rënë dakord, por për zbatimin e saj. Ky zbatim është një shtojcë që është pjesë e marrëveshjes, që do ti detyrojë palët të kenë të njëjtin kuptim të afateve. Është një marrëveshje që e bën marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë më afër, i vë në një bazë me të qëndrueshme dhe të re dhe siguron që do vazhdojë dialogu me. Shpresoj që të shtunë të dyja palët të vijnë me një qasje konstruktive, për të rënë dakord për afatit e zbatimit, nëse kjo ndodh Ballkani perëndimor do festojë një hap të jashtë përpara drejt rrugëtimit europian”, tha Borrell.

borrel kosova serbia