Showbiz 7 Prill 2023, 12:42

Gazetarja e ‘Stop’ rrëfen historinë e dhimbshme: Humba babain e vajzës dy muaj pas lindjes

Shkruar nga Pamfleti

Gazetarja e ‘Stop’ rrëfen historinë e dhimbshme: Humba

Gazetarja e emisionit investigativ “Stop”, Odeta Gjevori, ka rrëfyer historinë e fatit të saj të trishtë gjatë emisionit “Shije Shtëpie”.

Teksa tregonte për vështirësitë e gazetarisë në terren, ajo preku edhe momentin më të vështirë të jetës së saj, kur humbi partnerin prej 10 vitesh, në kohë pandemie.

Odeta kishte vetëm dy muaj që ishte bërë nënë kur partneri 35-vjeçar u nda nga jeta, ndaj iu desh një forcë e jashtëzakonshme për të vazhduar përpara.

“Unë isha dhe shtatzënë në atë periudhë dhe ruheshim një çikë më shumë për arsye të shëndetit. Por ndonjëherë gjërat janë të caktuara nga Zoti dhe ndodhin ashtu siç ndodhën. Për ironi ka persona që nuk janë ruajtur fare ose me një shëndet të lig. Juli nuk vuante nga asnjë sëmundje, thjesht kështu ndodhi. Ai ishte 35 vjeç, kishim diferencë vetëm një vit bashkë me njëri-tjetrin. Kishim 10 vite që njiheshim…

Kemi punuar në 3 televizione bashkë sepse Juli mbulonte pjesën e teknikës, domethënë operator tek pulti, montazhier tek lajmet këtu në Klan. Në 3 televizione kemi bashkëpunuar. Ka qenë dhe e bukur sepse qemë po bashkë me njëri-tjetrin, aty ziheshim, aty pajtoheshim. 10 vite, 7 vite bashkëjetesë.

Pastaj nga gjithë kjo dashuri e madhe erdhi Hana, drita jonë. Hana është ai simboli i dashurisë që kisha unë me Julin, është vajza ime që është 2 vjeç e  3 muaj, është si Hanë, siç ka emrin. Sigurisht, ajo ishte motivi, ishte shumë e vështirë sepse siç e tha dhe Katerina, të jesh një dyshe aq e fortë, fakti që unë jam sot deri këtu është edhe merita e Julit sepse të bësh këtë punë të vështirë Katerinë ti e di shumë mirë se sa sakrificë është. Duhet të kesh një partner i cili të kupton e para e punës dhe pastaj të të suportojë në shumë gjëra të tjera.

Ka qenë pak situatë e vështirë por unë kam pasur gjithmonë mbështetjen e Julit dhe në momentin që ndodhi kjo sikur m’u prenë krahët, sikur iku gjysma më e mirë. Isha në pritje të ëmbël. Sapo linda vajzën, pas dy muajsh ndodhi fatkeqësia. Isha akoma në atë pjesën e përhumbjes, nëse do ta themi kështu, nuk isha akoma e vetëdijshme se çfarë ndodhi.

Më është dashur shumë forcë që ta përballoja rikthimin në punë dhe për këtë falenderoj prapë familjen time por  edhe kolegët e mi që më sugjeruan që të vija më përpara në punë. E kisha shumë të vështirë në fillim sepse mori një kthesë ndryshe jeta. Më përpara banoja këtu, tani jam kthyer tek prindërit e mi dhe duhet ta bëj për shkak të vajzës, duke qenë se nuk e kam në çerdhe, çdo ditë Tiranë-Elbasan. Më duhej të mësoja makinën e shumë gjëra të tjera, por asgjë nuk është e pamundur. Çdo gjë kalohet, arrihet nëse e do diçka. Jemi këtu ku jemi sot.”- ka treguar ajo historinë e dhimbshme.

Gazetarja e ‘Stop’ rrëfen historinë e dhimbshme: Humba Gazetarja e ‘Stop’ rrëfen historinë e dhimbshme: Humba

odeta gjevori partneri