Sport24 Maj 2024, 17:18

Broja mbetet në Londër, West Ham “shënjestron” sulmuesin shqiptar!

Shkruar nga Pamfleti

Broja mbetet në Londër, West Ham “shënjestron”

West Ham United është në kërkim të një sulmuesi të ri gjatë merkatos së verës.  Sipas Daily Mirror, “Çekiçëve” do t'i ofrohet shansi për të nënshkruar me sulmuesin e Chelseas, Armando Broja në merkaton e ardhshme.

Nevoja për një sulmues të ri në stadiumin e Londrës është evidente pasi Michail Antonio u përball me probleme fizike dhe Jarrod Bowen u detyrua të drejtonte linjën për ta sezonin e kaluar.

22-vjeçari luajti për Fulham në formë huazimi për gjysmën e dytë të sezonit dhe duke marrë parasysh mungesën e kohës së tij për të luajtur, Fulham nuk ka gjasa ta blejë atë.

Blutë po kërkojnë të shesin lojtarë të tepërt sipas kërkesave të klubit në mënyrë që të respektojnë rregullat e fitimit dhe qëndrueshmërisë së Premier League. Së bashku me disa lojtarë të tjerë, Brojës ka të ngjarë t'i tregohet dera e daljes në Stamford Bridge.

Për Cottagers, Broja pati një sezon të vështirë. Në 81 minuta lojë gjatë tetë paraqitjeve të tij në Premier League, ai shënoi vetëm një asistim.

Duket sikur nuk ka të ardhme për sulmuesin te Chelsea, i cili po kërkon të nënshkruajë me një sulmues të ri në verë.

Me praninë e Nicolas Jackson dhe Christopher Nkunku tashmë në klub, është e vështirë të shohësh Brojën të marrë kohë për të luajtur në Stamford Bridge sezonin e ardhshëm.

Sulmuesi i ri ka treguar momente shkëlqimi, por pasi u rikthye nga dëmtimet e rënda, ai duhet të provojë veten në nivelin më të lartë.

West Ham United është gati të mbështesë menaxherin e ri Julen Lopetegui në merkato përpara sezonit të ardhshëm.

West Ham duhet të kërkojë opsione të tjera

Çekanët pritet të nënshkruajnë me një sulmues, mbrojtës dhe një mesfushor në varësi të largimeve.

Investimi në sulmuesin e Chelsea-t do të ishte një rrezik megjithatë, pasi ai ende nuk ka arritur të performojë vazhdimisht në nivelin më të lartë.

West Ham do të ishte më mirë të kërkonte një sulmues në tregun evropian, i cili ka dëshmuar të jetë një golashënues i qëndrueshëm dhe ka shumë të ngjarë të kushtojë më pak se sulmuesi i Chelseat.