Sport28 Mars 2023, 18:33

Eliminoi Italinë nga Kupa e Botës, arbitri dhunohet në fushën e lojës (Video)

Shkruar nga Pamfleti

Eliminoi Italinë nga Kupa e Botës, arbitri dhunohet në

Bajron Moreno, arbitri i njohur nga Ekuadori, i cili u bë i famshëm pas eliminimit të Italisë nga Kupa e Botës në vitin 2002 për shkak të gjykimit të tij skandaloz, është bërë sërish protagonist së fundmi.

Ish-arbitri meksikan bëri “famë” në ndeshjen e Kupës së Botës që u zhvillua në Kore dhe Japoni, kur në sfidën mes Koresë së Jugut dhe Italisë i mohoi “Axurrëve” kualifikimin në çerekfinale, teksa me gjykimin e tij favorizoi aziatikët.

Së fundmi, 53-vjeçari është rikthyer në vëmendje, teksa arbitronte një ndeshje të një turneu amator në vendlindjen e tij.

Nga video e cila është bërë virale, shihet se si një prej futbollistëve e shtyn nga pas Morenon duke e përplasur në tokë.

Ish-arbitri ngrihet menjëherë nga toka dhe nuk reagon, ndërsa lojtarët e tjerë i afrohen për ta kontrolluar nëse gjithçka ishte në rregull.

Nga video e cila është bërë virale, shihet se si një prej futbollistëve e shtyn nga pas Morenon duke e përplasur në tokë. Kështu, edhe pse kishte “humbur” prej kohësh, Moreno mesa duket e gjen gjithnjë mënyrën për t’u bërë protagonist.

bajron moreno arbitri nga ekuadori