Sport26 Dhjetor 2023, 21:27

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave në Futboll nuk ka dyshime, Haland është lojtari më i mirë i vitit 2023, mposht Mbape dhe Mesin

Shkruar nga Pamfleti

Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave në

Erling Haland është lojtari më i mirë në botë i vitit 2023 sipas IFFHS, Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit. Sulmuesi norvegjez, fitues i Ligës së Kampionëve UEFA, Premier Ligës, Kupës së Botës për Klube FIFA, Superkupës së UEFA-s, Kupës së Anglisë dhe shënuesi i 50 golave ​​në vitin kalendarik, shënoi 209 pikë dhe mundi Kilian Mbape me 105 pikë dhe Lionel Mesin me 85 pikë.

Është triumfi i tij i parë dhe i pari për vendin e tij, Norvegjinë. Rodri dhe Belingham kompletojnë Top 5.

IFFHS krijoi çmimin për lojtarin më të mirë në botë në vitin 1988. Marko Van Basten (1988 dhe 1989) dhe Lotar Mateus (1990) ishin 3 fituesit përpara se Presidenti i FIFA-s Sep Blater t’i kërkonte IFFHS-së t’ia linte detyrën FIFA-s, e cila krijoi FIFA-n.

Lojtari i vitit në botë, sot më i miri. Që nga viti 2020, IFFHS ka vendosur të propozojë sërish këto çmime: Robert Levandovski ishte fituesi i Çmimeve 2020 dhe 2021, Lionel Mesi fitoi në vitin 2022.

iffhs erling haland sulmuesi norvegjez