Sport22 Shkurt 2024, 18:38

“Te Sasuolo për shkak të Europianit”, menaxheri tregon situatën e Marash Kumbullës: Te Roma do t’i hapin përsëri derën

Shkruar nga Pamfleti

“Te Sasuolo për shkak të Europianit”, menaxheri tregon

Marash Kumbulla vendosi që të kalonte në huazim nga Roma te Sasuolo gjatë merkatos së janarit. Mbrojtësi shqiptar sapo ka rikuperuar nga një dëmtim i rëndë në gju dhe ende nuk ka bërë debutimin e tij për këtë sezon.

Por menaxheri i tij, Xhani Vitali, ka treguar për “Tuttomercatoweb”,se futbollisti është gati dhe i fokusuar për të bërë sa më mirë te klubi i ri, pasi ëndërron që të luajë në Europian me Shqipërinë.

Cili është objektivi që i ka vënë vetes nga tani deri në fund të sezonit?

Ai e vendos gjithmonë skuadrën para vetes. Objektivi i parë është të ndihmojë Sasuolon të sigurojë mbijetesën, ndërsa personalisht ai dëshiron të kthehet në fushë dhe në formë, edhe sepse në verë është Kampionati Evropian, një ngjarje e cila është veçanërisht e rëndësishme për të.

A kishte klube të tjera përveç Sasuolos? Nëse po, pse zgjodhët këtë klub?

Për shkak se është një klub shumë serioz, i shëndetshëm që ka punuar gjithmonë mirë me të rinjtë. Zgjedhja ishte e lehtë, Sasuolo, ndonëse nuk po përjeton një moment fantastik, është një realitet shumë i rëndësishëm në futbollin tonë.

Si e ndjen veten me trajnerin Dionisi?

Mirë. Marash është vënë në dispozicion, është plotësisht në regjimin e punës me ekipin. Dionisin e njoh mirë, është një profesionist serioz dhe shumë i aftë, sigurisht që ndjehet mirë.

A kishte një person që e donte më shumë se të tjerët te Sasuolo?

Një në veçanti jo, gjithçka ishte shumë e shpejtë… Unë fola menjëherë me drejtorin (Karnevali), por pothuajse të gjithë e donin. Sasuolo nuk është risi në futbollin tonë, është një realitet i rëndësishëm, ishte me të vërtetë e thjeshtë, ata u sollën mirë dhe ai me fakte tregoi se donte të shkonte atje. Tani mezi presim që ta shohim të luajë.

Si e sheh skuadrën?

Fatkeqësisht, futbolli përbëhet nga momente. Kur gjërat nuk shkojnë mirë, ne priremi të shohim gjithçka si negative, por besoj se te Sasuolo kanë gjithçka duhet për të dalë nga kjo situatë. Nevojitet ekuilibër dhe jo ta bëjnë dramë, ndodh në futboll, përjetimi i momenteve të tilla është pjesë e këtij sporti. Ata duhet t’i përballin me qetësi dhe me dëshirë për të kapërcyer vështirësitë. Shpirti, sjellja dhe dëshira duhet të jenë komponentë që ndihmojnë në arritjen e objektivit.

Kalojmë të flasim për Romën, çfarë i la Murinjo Kumbullës?

Patjetër një eksperiencë me një profesionist të nivelit më të lartë. Marrëdhënia me të ishte pozitive, nëse arrin të ripërpunosh gjërat e kaluara ka gjithmonë diçka të bukur për të folur.

A do të kishte dashur të punonte me De Rosin në vend të këtij transferimi?

Patjetër që po, por ardhja e De Rosit ndodhi në një kohë kur ai po kthehej nga lëndimi dhe kjo zgjedhje u bë së bashku me klubin, që ndoshta do të kishte qenë më mirë për të të përpiqej të gjente pak më shumë hapësirë ​​sepse në çdo rast, është një aset i rëndësishëm për Romën. Ishte një rrugëtim i ndarë nga unë dhe djali, kur Sasuolo mbërriti, kishte mundësi të tjera, por Marash kishte menjëherë interesim të madh për këtë klub.

A do të jetë Roma ende në të ardhmen e Kumbullës?

Zgjedhja për të ardhur te Sasuolo ishte një zgjedhje sportive, në këtë moment duhet të mendojë për Sasuolon, objektivat e Sasuolos dhe për të bërë mirë me Sasuolon. Më pas, ai është në pronësi të Romës, kjo nuk është sekret, ai ka një kontratë ende të gjatë. Ai ka lënë një derë të mbyllur që do të rihapet përsëri, por tani ai nuk po mendon se çfarë do të ndodhë me Romën në të ardhmen. Ai është i fokusuar vetëm te Sasuolo.

marash kumbulla mbrojtësi i kombëtares shqiptare