- Anti-Mafia
Anti-Mafia28 Shkurt 2019, 13:09

Shkruar nga Pamfleti

Siguria kombëtare në rrezik, mafiozi bullgar Spas Roussev gati të “pushtojë” rrjetin elektronik të informacionit shtetëror

erësi i ri i Telekom Albania, manjati bullgar Spas Roussev, po bëhet gati të marrë një nga tre operatorët e mëdhenj të linjave fikse, që shërben me internet edhe institucionet qendrore të shtetit shqiptar: Abcom, ASC dhe Abissnet, ose të treja sëbashku. “Pamfleti” mëson se këto kompani furnizojnë me internet që nga AKSHI e deri tek websitet e të gjitha ministrive

Burime për “Pamfletin” bënë të ditur se blerësi i ri i Telekom Albania, manjati bullgar Spas Roussev, po bëhet gati të marrë një nga tre operatorët e mëdhenj të linjave fikse, që shërben me internet edhe institucionet qendrore të shtetit shqiptar: Abcom, ASC dhe Abissnet. Ose të treja sëbashku.


Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : PAMFLETI
Pasi bleu, bashkë me një shqiptar gati të panjohur, pionieren e telefonisë celulare shqiptare, ish-AMC (Telekom Albania), në këtë mënyrë Roussevi po kërkon akses në rrjetet informatike të të dhënave që përdorin bankat, por edhe shteti shqiptar.

Po kush është Roussevi dhe çfarë kërkon ai në Shqipëri?

Që prej vitit 2015, Spas Roussev është dhe aksioneri kryesor i Vivacom, kompania kryesore bullgare të telekomunikacionit në Bullgari.

Sipas Platformës për Raportimin e Krimit të organizuar dhe Korrupsionit (OCCRP), në Bullgari, Roussev njihet si oligarku dhe dyshohet për lidhje të forta me krimin e organizuar bullgar dhe kriminelë si Ivan Todorov, Vasil Bozhkov, dhe Petar Petrov.

Petrov, i dënuar për pastrim parash (26 milionë euro) është fotografuar disa herë në jahtin e Roussev, nën shoqërinë e tij.

Në Bullgari dhe në median ndërkombëtare shkruhet se blerja e Vivacom në vitin 2015 nga Spas Roussev është bërë në mënyrë të dyshimtë. Ende sot ka një proces gjyqësor të hapur në Gjykatën e Lartë në Londër mes Roussev dhe kompanisë Empreno Ventures, e cila prentendon se ka 76 për qind të aksioneve të Vivacomit.

Kompania telefonike Vivacom në vitin 2012 u privatizua nga fondi rus i investimeve i drejtuar nga Spas Roussev, VTB Capital dhe bullgari Cvetan Vasisilev, ish-drejtori i bankës së pestë më të madhe në Bullgari.

Në vitin 2014, banka e drejtuar nga Vasisilev falimentoi, aksionerët e VTB Capital bashkë me Vasisilevin nuk paguan dot një kredi prej 150 milionë eurosh, të marrë për Vivacom-in.

Për këtë arsye aksionet e tyre u nxorrën në ankand dhe pas 20 raundesh të dyshimta ankandi, VTB Capital, përmes dy kompanive të tjera, bleu me një të tretën e vlerës Vivacom Bullgaria. Pra VTB Capital, me drejtues Spas Roussev ishte njëherësh shitësi dhe blerësi i kompanisë.

Transaksione të tilla bëhen vetëm nga bosë të krimit të organizuar. Pyetja është: pasi dështoi me pastrimin e parave në Delaware të SHBA, duke qenë se amerikanët ja prenë duart menjëherë, a i ka bërë mirë hesapet Edi Rama me kalimin e linjës së pastrimit të parave të pista drejt Lindjes evropiane?…/Pamfleti

codramol
smile

Anti-Mafia mafiozi bullgar Spas Roussev gati të “pushtojë” rrjetin elektronik të informacionit shtetëror Siguria kombëtare në rrezik