#Zhaporizhzhia

Lojërat me centralin e Zhaporizhzhia, futet në lojë Turqia për të shmangur katastrofën; zbardhet biseda telefonike mes Putinit dhe Erdoganit - Bota
Bota 3 Shtator 2022, 16:01

Lojërat me centralin e Zhaporizhzhia, futet në lojë Turqia për të shmangur katastrofën; zbardhet biseda telefonike mes Putinit dhe Erdoganit

Shkruar nga Pamfleti
Lojërat me centralin e Zhaporizhzhia, futet në lojë Turqia

Presidenti Turk Rexhep Taip Erdogan, i ka thënë homologut të tij rus, Vladimir Putin, se Turqia mund të luajë një rol ndërmjetësues në zgjidhjen e konfliktit mes Moskës dhe Kievit për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhias.

Zyra e president turk tha se dy liderët folën në një lidhje telefonike ku diskutuan për zhvillimet në lidhje me eksportet e grurit të Ukrainës dhe për çështjen e termocentralit bërthamorë.

Presidenti Erdogan deklaroi se Turqia mund të luajë një rol lehtësues në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, ashtu siç bëri në marrëveshjen e grurit. Ata ranë dakord të diskutojnë çështjet në detaje gjatë takimit në Uzbekistan, ku dhe do të mbahet një samit këtë muaj” deklaroi zyra e presidentit turk.

Zaporizhzhia, ka rënë nën kontrollin rus pak ditë pas nisjes së pushtimit të Ukrainës dhe është centrali më i madh bërthamor në Evropë.

Forcat ruse dhe ukrainase kanë akuzuar vazhdimisht njëra-tjetrën për bombardimin e uzinës, duke ngritur shqetësime për një fatkeqësi të mundshme bërthamore.

Më 18 gusht në Lviv të Ukrainës, presidenti ukrainas, Zelensky është takuar me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan dhe sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, ku kanë diskutuar për centralin bërthamor të Zaporizhjas.

Ndërkohë që para pak ditësh një ekip prej 14 personash nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) vizitoi Zaporizhzhia, së bashku me shefin e mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, Rafael Grossi dhe konfirmuan se vendi ishte i dëmtuar nga luftimet.

Bota #Edogan #Zhaporizhzhia Putin