Aktualitet18 Maj 2024, 16:12

“Dua të votoj në 2025”, diaspora në Milano proteston në prag të takimit me Ramën

Shkruar nga Pamfleti

“Dua të votoj në 2025”, diaspora në Milano proteston

Në prag të takimit të kryeministrit Edi Rama, me emigrantët shqiptarë në Itali, diaspora që jeton në Milano ka protestuar ditën e sotme para godinës së Ambasadës Shqiptare.

Rama pas Athinës do të vijojë turin e tij të takimeve me diasporën më 26 maj në Milano. Tubimi i emigrantëve shqiptarë në Milano me moton “Dua të votoj në 2025”, nisi në orën 11:00 dhe vijoi për më shumë se 60 minuta.

Kjo ishte protesta e katërt e diasporës shqiptare që pas shkeljes së afateve për zbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese, që i la në dorë Kuvendit një vit më parë plotësimin e boshllëkut ligjor që pengon votimin e emigrantëve për zgjedhjet në Shqipëri. 

Të ngjashme janë mbajtur edhe në Mynih, Vjenë dhe Stutgard, ndërsa sipas Arbër Lleshit kjo formë organike e protestës do të vijojë edhe në Londër, Hagë dhe Uashington.