Aktualitet23 Mars 2023, 16:38

“Të lezeton, të heq streset”, nxënësit e gjimnazeve përdorues kanabisi: E gjejmë shumë lehtë, një qese kushton 500-1000 lekë

Shkruar nga Pamfleti

“Të lezeton, të heq streset”, nxënësit e

Të mërkurën policia goditi një bandë droge, me strukturë shpërndarësish në shkolla dhe lokale nate të Tiranës. 20 persona të moshave të ndryshme u arrestuan, 4 po kërkohen, mes tyre 3 vajza.

Për të kuptuar më mirë atë që ndodh në gjimnaze, Report Tv u takua me dy adoleshentë përdorues pranë kangjellave tek “Petro Nini Luaras” në Tiranë.

Gjimnazist jam dhe unë, në vitin e tretë. Nuk jam përdorues i fortë, por për qejf. Kur mblidhemi për ditëlindje. Nuk jemi përdorues të varur nga droga. Me shokët, hajde pije. Hamë bukë. Të bën të hash bukë shumë. Para një viti, 16 vjeç e kam konsumuar për herë të parë. Të lezeton, të heq streset. E ke mendjen për të qeshur, jo për të mbajtur mendjen tek stresi. Ka, është hashashi”, u shpreh ai.

Shoku tjetër, tregon se drogën e mësoi në lagje, poshtë pallateve apo në rrugicat pa ndriçim. Kurse në shkollë shumë shokë e shoqe të tij e marrin normalisht, kryesisht kanabis.

18 vjeç, prej një viti. E nisa nëpërmjet shokëve, në lagje. Në çdo cep konsumohet. Kanabis. Është për të rinjtë. Është qetësuese. Rinia ka strese. Është dhe pjesë qejfi. Nuk është se është e domosdoshme. Me raste për qejf. 2-3 herë në javë. Nuk e kalojmë cakun. Është e lehtë me e gjet. Në çdo cep. E dallon. Kush e pi e di. I shohin dhe vetë ato që e shesin tha njëri prej tyre" tha një adoleshent tjetër.

Për këta dy nxënës të konsumosh kanabis, nuk ka asgjë të keq. Por të rriturit, familjarët e paragjykojnë dhe e dramatizojnë situatën më shumë nga sa është në realitet.

Nuk është se është drogë e rëndë, por mentaliteti që është drogë, drogë. Për momentin të jep adrenalinë, të heq stresin. Për të lënë e kam lënë, se të pish një teke që e konsumojmë me 4-5 persona, është e lëne. Thjesht është ai fiksimi me çunat. Nuk është e shtyrë, se të gjithë i dinë vetë gjërat e veta. Kur je i vetmi në grup që se pinë se si ndihesh. Tani e pi me qejf, por në fillimet e mia e kisha të domosdoshme. Është fiksim jo se ta kërkon trupi. Është në mendje”, u shpreh i riu.

Fëmijët nuk presin të përfundojnë mësimin, por dalin në çdo orë për të kërkuar drogën. Ka shumë djem e vajza që marrin drogë në shkolla

Një dozë nga 5 mijë deri në 10 mijë. Pastaj ke dhe çmime të larta. Lekët i sigurojmë me punë, edhe nga shtëpi. Jam gjimnazist, në vit të tretë. Gjithë rinia e konsumon. Shoh nxënës të klasë së 9, moshatarë, më të mëdhenj që e pinë. Edhe gocat e konsumojnë”, tha tjetri.

Ballafaqimi me familjen është momenti më i vështirë për këto përdorues të vegjël. Ndaj edhe përpiqen të largohen prej saj. “Të shtëpisë ja kam treguar vetë. Tani e pi me raste. Çdo gjë bëhet për vete, por normal si prind nuk ju ka ardhur mirë”, tha ai.

Për çdo rast kur duan të përdorin hashash kanë me vete edhe sendet e nevojshme.

Kjo shërben për të kaçifuar barin dhe kjo tjetra është për ta dredh. Blihen në tabako. Janë legale. Kushtojnë 5 mijë lekë dhe 150 lekë. Sa të duash ti. Pa fund përdorimi”, tha tjetri. /Pamfleti

kanabis gjimnaziste