Bota15 Mars 2023, 23:00

Beteja e përgjakshme për Bakhmut-in, gjenerali amerikan: Rusia ka bërë përparime të vogla, por e ka paguar shtrenjtë

Shkruar nga Pamfleti

Beteja e përgjakshme për Bakhmut-in, gjenerali amerikan: Rusia ka

Lufta e përgjakshme për të marrë qytetin e Bakhmutit në Ukrainë ende vazhdon, vazhdon me rusët që bëjnë përparime milimetrike dhe me ukrainasit që nuk tërhiqen.

Këtë e ka konfirmuar edhe gjenerali amerikan Mark Milley, i cili tha se Rusia po bën përparime të vogla taktike rreth qytetit ukrainas Bakhmut, por me kosto të madhe.

“Tani për tani ka luftime intensive brenda dhe rreth qytetit lindor, por në vende të tjera në vijën e frontit, nuk ka pasur përfitime të rëndësishme manovrash nga asnjëra palë”, u shpreh Milley.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar se nëse Rusia arrin të pushtojë rajonin Bakhmut, do të kishte rrugën e hapur për të pushtuar qytete të tjera kryesore të Ukrainës në lindje.

Më shumë se një vit pas fillimit të pushtimit të Ukrainës, Milley tha se ushtarët rusë janë hedhur në luftë pa ndonjë lloj koordinimi dhe drejtimi të sinkronizuar.

bakhmut gjenerali amerikan