Bota27 Shkurt 2023, 09:36

DASH: Propozimi i BE-së, mundësi për popullin e Kosovës dhe atë të Serbisë!

Shkruar nga Pamfleti

DASH: Propozimi i BE-së, mundësi për popullin e Kosovës dhe

Departamenti amerikan i Shtetit, i ka thënë të hënën Radios Evropa e Lirë se propozimi i Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë paraqet mundësi për popujt e të dyja vendeve, për të rritur sigurinë dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.

Duke cituar bllokun evropian, një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit ka thënë se pranimi i kësaj marrëveshjeje do të përshpejtonte rrugën e të dyja shteteve në BE.

Pranimi i kësaj marrëveshjeje do të ndihmojë në avancimin e qëllimeve tona kyçe për rajonin e Ballkanit Perëndimor përfshirë arritjen e paqes dhe stabilitetit për të gjithë njerëzit në rajon”.

Këshilltari i lartë i këtij departamenti, Derek Chollet, ka thënë një ditë më parë se Shtetet e Bashkuara presin përparim të dukshëm në takimin që do të zhvillohet të hënën në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Alekesandar Vuçiq, nën ndërmjetësimin e BE-së në Bruksel. SHBA-ja pret përparim të dukshëm nga takimi Kurti-Vuçiq në Bruksel Ai i ka bërë këto deklarata pas një bisede telefonike që ka zhvilluar me Vuçiqin./Rel

dash dialogu kosovë-serbi