Bota18 Mars 2023, 10:24

Çfarë do të thotë urdhri i arrestit për Putinin dhe si do të ndikojë në luftën e Ukrainës?

Shkruar nga Pamfleti
Çfarë do të thotë urdhri i arrestit për Putinin dhe
Presidenti rus, Vladimir Putin

"Çdo gjë që izolon më tej pozicionin e Putinit rezikon që ai të dyfishojë dhe të fokusojë vendosmërinë e tij për të vazhduar këtë konflikt dhe kjo nuk do të ndihmojë aspak që lufta të përfundojë së shpejti"

Një urdhër-arresti është lëshuar për Vladimir Putin lidhur me krimet e dyshuara të luftës pas një "lëvizje dramatike" nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (GJNP).

Në një deklaratë, gjykata lëshoi ​​urdhrin për arrestimin e Putinit me dyshimin për dëbim të paligjshëm të fëmijëve dhe transferim të paligjshëm të njerëzve nga territori i Ukrainës në Federatën Ruse. Ajo lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve, për akuza të ngjashme.

Masa e guximshme ligjore do të detyrojë 123 shtetet anëtare të Gjykatës të arrestojnë presidentin rus dhe ta transferojnë atë në Hagë për gjykim nëse ai shkel në territorin e tyre.

A mund të arrestohet Putin dhe të nxirret në gjyq?

Komentatori ligjor Joshua Rozenberg tha për Sky News se urdhri i arrestit ishte një "lëvizje dramatike" nga prokurori i GJNP. Por ai tha se Putin nuk do të dalë në gjyq nëse nuk arrestohet dhe ai nuk mund të arrestohet derisa të vazhdojë të drejtojë Rusinë.

 “Siç qëndrojnë gjërat, asgjë nuk do të ndodhë në një afat të shkurtër. Megjithatë, kjo tregon se ekziston mundësia e akuzave penale diçka që Putini do ta kishte ditur mirë që kur e filloi këtë. Ky është fillimi i asaj që shumë njerëz shpresojnë se do të çojë në drejtësinë penale ndërkombëtare. Por është e qartë, për sa kohë që ai të mbetet në krye dhe të mbetet në Moskë, asgjë e madhe nuk do të ndodhë", tha ai.

Ndërkohë që, Dr Chile Eboe-Osuji, President i Gjykatës Ndërkombëtare Penale midis 2018 dhe 2021, tha se urdhër-arresti është "me të vërtetë shumë domethënës" pasi tregon se "askush nuk është mbi ligjin ndërkombëtar".

I pyetur nëse ky është një gjest i pakuptimtë, ai tha se çdo person i rëndësishëm në kohët moderne që ishte në shënjestër nga gjykata përfundoi përballë drejtësisë.

Nuk ka asnjë bazë që unë të mendoj se kjo do të jetë një histori tjetër”, tha ai.

Çfarë do të thotë kjo për diplomacinë?

Analisti ushtarak Sean Bell, urdhri i arrestit rrezikon të pengojë çdo platformë që mund të përdorë Putin për t'i dhënë fund luftës. Ai tha se ishte e vështirë të shihej se si Putin do të vinte në tryezën e bisedimeve nëse në fund të saj ai do të përballej me gjyqin.

"Çdo gjë që izolon më tej pozicionin e Putinit ka një rrezik rrezikon që ai të dyfishojë dhe të fokusojë vendosmërinë e tij për të vazhduar këtë konflikt dhe kjo nuk do të ndihmojë aspak që lufta të përfundojë së shpejti", tha ai.

Redaktori i çështjeve ndërkombëtare të Sky News, Dominic Waghorn thotë se urdhri e bënë më të vështirë arritjen e një zgjidhje diplomatike të konfliktit.

Në lidhje me faktin nëse akuzat e GJNP-së mund të rezultojnë në izolimin e mëtejshëm të Putinit, së bashku me largimin e Rusisë nga Këshilli i Sigurimit, Rozenberg tha se kjo është një "çështje e Kombeve të Bashkuara".

"Gjykata Ndërkombëtare Penale nuk është drejtpërdrejt pjesë e Kombeve të Bashkuara. Ajo është një organ i veçantë i krijuar nga një numër shtetesh. Por nga ana tjetër, ajo ka lidhje të ngushta me Kombet e Bashkuara, sepse Kombet e Bashkuara mund t'i referojnë çështjet në Gjykatën Penale Ndërkombëtare. Kjo është një çështje e Kombeve të Bashkuara", tha Rozenberg.

Ndërsa sa i takon akuzave, Rozenberg theksoi se dëbimi i paligjshëm është një akuzë relativisht e vogël në krahasim me atë për të cilën Putin ka qenë përgjegjës gjatë gjithë luftës kundër Ukrainës, por shtoi se ajo ishte "akuza më praktike".

"Gjithçka që dimë është se ata [GJNP] kanë zgjedhur ta sjellin këtë akuzë të veçantë në vëmendjen e publikut për momentin, por kush e di se çfarë do të ndodhë", tha ai./Përshtati “Pamfleti” nga “SkyNews

 

putin urdhër arresti pasojat