Bota15 Maj 2023, 23:08

Frymëmarrje për Trump, prokuroria speciale urdhër FBI-së të ndalë hetimet për lidhjet e ish-presidentit me Rusinë

Shkruar nga Pamfleti

Frymëmarrje për Trump, prokuroria speciale urdhër FBI-së

Kreu i prokurorisë speciale në SHBA, John Durham në një raport të publikuar të hënën tha se FBI nuk ka prova të mjaftueshme për të hetuar fushatën presidenciale të Donald Trump të vitit 2016,

Raporti shënon fundin e një hetimi katër-vjeçar që filloi në maj 2019, kur Prokurori i Përgjithshëm i atëhershëm William Barr caktoi Durham, një prokuror veteran, për të hetuar gabimet e mundshme nga FBI kur ajo filloi hetimin në fazën e hershme të “Crossfire Hurricane” në kontaktet e mundshme midis fushatës presidenciale të Donald Trump 2016 dhe Rusisë. Pasi Joe Biden mori detyrën, Durham u lejua të qëndronte si këshilltar special dhe të vazhdonte punën e tij.

Kujtohet se raporti i hetuesit special Mueller konkludonte se nuk kishte asnjë marrëveshje parazgjedhore mes bashkëpunëtorëve të Donald Trump dhe përfaqësuesve të qeverisë ruse. Në raportin e tij të ri prej 306 faqesh, Durham arriti në përfundimin se inteligjenca amerikane dhe zbatimi i ligjit nuk kishin prova reale të marrëveshjes së fshehtë midis fushatës së Trump dhe Rusisë.

Ai gjithashtu akuzoi FBI-në për trajtimin e hetimeve të vitit 2016 ndaj Trumpit ndryshe nga hetimet e tjera të ndjeshme politikisht, duke përfshirë ato që kanë të bëjnë me rivalen demokrate të Trump, Hillary Clinton.

Departamenti dhe FBI dështuan në misionin e tyre të rëndësishëm për zbatimin e ligjit në lidhje me ngjarjet dhe aktivitetet e caktuara të përshkruara në këtë raport”, shkroi Durham.

Donald Trump, i cili e ka karakterizuar hetimin e FBI-së kundër tij që nga viti 2016 si një gjueti shtrigash, pritet të përdorë raportin për të përfituar nga fushata e tij zgjedhore. Megjithatë, ish-presidenti tashmë po përballet me akuza penale në Nju Jork dhe hetime federale nga këshilltari special Jack Smith mbi dokumentet e gjetura në rezidencën e tij në Mar-a-Lago.

trump prokuroria hetimet