Bota18 Maj 2024, 21:44

Gantz “kërcënon” Netanyahun: Ndërto një plan të qartë për Gazën, ndryshe largohem nga kabineti i luftës!

Shkruar nga Pamfleti
Gantz “kërcënon” Netanyahun: Ndërto një plan
Anëtari i kabinetit të luftës Benny Gantz

Ish-ministri izraelit i mbrojtjes dhe anëtari i kabinetit të luftës, Benny Gantz po kërkon që kabineti të parashtrojë një plan për luftën kundër Hamasit deri më 8 qershor.

Në një fjalim në qytetin Ramat Gan të shtunën mbrëma me orën lokale, Gantz paralajmëroi se nëse kërkesat e tij nuk plotësohen, ai do të tërhiqet nga qeveria.  Ai tha se plani duhet të eliminojë Hamasin, të kthejë pengjet, të krijojë një qeveri alternative në rrip, të kthejë banorët izraelitë në veri të Izraelit dhe të krijojë një plan për të bërë përparim në normalizimin me Arabinë Saudite.

Gantz tha se kryeministri Benjamin Netanyahu duhet të zgjedhë midis "fitores dhe fatkeqësisë" ndërsa lëshoi ​​ultimatumin.

“Nëse (Netanyahu) zgjedh(t) të çojë kombin në humnerë, ne do të tërhiqemi nga qeveria, do t'i drejtohemi njerëzve dhe do të formojmë një qeveri që mund të sjellë një fitore të vërtetë”, tha Gantz.

Në Rafah, Gantz mbrojti operacionet ushtarake të Izraelit në Rafah, duke e quajtur qytetin një "portë" për rishfaqjen e Hamasit. Gantz tha se për të arritur paqen midis izraelitëve dhe palestinezëve, Hamasi nuk mund të qëndrojë në Gaza dhe duhet të pastrohet nga Rafah.

Ai pranoi ndikimin e dëmshëm që lufta ka tek civilët, por këmbënguli se nevojitet "vendosmëria".

Askush nuk është i lumtur këtu kur sheh civilët që lëvizin nga një vend në tjetrin. Askush nuk është i kënaqur me shkatërrimin që është atje. Por pas 20 vitesh, pothuajse, që Hamasi kontrollon zonën dhe ndërton infrastrukturën më të sofistikuar operacionale në Gaza, nuk ka asnjë rrugë të shkurtër”, tha ai.

izraeli