Bota18 Mars 2023, 14:54

Grupi “Wagner” rinis rekrutimet, Prigozhin: Planifikojmë të mbledhim mbi 30 mijë trupa

Shkruar nga Pamfleti

Grupi “Wagner” rinis rekrutimet, Prigozhin: Planifikojmë

Yevgeny Prigozhin, tha se grupi i tij “Wagner” po planifikon të rekrutojë rreth 30,000 luftëtarë të rinj deri në mes të muajit maj.

Në një audio mesazh në Telegram ai tha se qendrat e rekrutimit ishin hapur javën e kaluar në 42 qytete ruse, dhe se pranonin mesatarisht 500-800 njerëz në ditë.

"Deri në mes të majit, ne planifikojmë të rrisim numrin e luftëtarëve në njësitë tona me rreth 30,000," tha ai.

Ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur numrat, të cilët Reuters nuk mund t'i verifikonte në mënyrë të pavarur. Njerëzit e Prigozhin kanë pësuar humbje të mëdha ndërsa udhëheqin përpjekjet ruse për të kapur qytetin ukrainas të Bakhmut, i cili ka qëndruar që nga vera e kaluar në betejën më të gjatë dhe më të përgjakshme të luftës njëvjeçare.

Në janar, Shtetet e Bashkuara vlerësuan se Wagner kishte rreth 50,000 luftëtarë në Ukrainë , duke përfshirë 40,000 të dënuar që Prigozhin kishte rekrutuar nga burgjet ruse me një premtim për një falje falas nëse mbijetonin gjashtë muaj.

Zyrtarët ukrainas kanë pohuar se rreth 30,000 luftëtarë të Wagner kanë dezertuar ose janë vrarë ose plagosur, një shifër që nuk mund të verifikohej në mënyrë të pavarur. Prigozhin tha se rekrutimi po shkonte më mirë nga sa priste dhe se ata që dilnin vullnetarë ishin në gjendje më të mirë fizike sesa të dënuarit që ai kishte marrë më parë.

 

wagner prigozhin rekrutimet