Bota18 Mars 2023, 14:28

Prag lufte civile në SHBA? Trump njofton se arrestohet të martën, kërkon protesta masive

Shkruar nga Pamfleti

Prag lufte civile në SHBA? Trump njofton se arrestohet të martën,

Ish presidenti amerikan, Donald Trump ju ka bërë thirrje mbështetësve të vet që të dalin në protesta masive, pasi ka pohuar se do të arrestohet të martën.

Në një postim në faqen e tij "Truth Social", ish-presidenti kritikoi një zyrë të prokurorit të qarkut të Manhatanit, të cilën e quajti të korruptuar. Është po kjo zyrë e cila ka të ngjarë të ngrejë akuza kundër Trump për një rryshfet të dhënë për të heshtur yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels, para zgjedhjeve të vitit 2016.

“Tani priten rrjekje të paligjshme akuzash nga një prokuror i korruptuar i qarkut të Manhattanit, i cili ka lejuar të bëhen regjistrime të reja në krimin e dhunshëm dhe që shefi i të cilit financohet nga George Soros. Regjistrimi i një përralle të vjetër dhe plotësisht të pavërtetë. Kandidati republikan dhe ish-presidenti i shteteve të bashkuara të amerikës, do të arrestohet të martë. Protestoni kundër kapjes së kombit tonë”, shkruan Trump në Truth Social.

Pretendimi i ish-presidentit të akuzuar dy herë se ai do të merret në paraburgim nga policia në fillim të javës së ardhshme vjen më pak se një ditë pas raporteve se autoritetet e zbatimit të ligjit në Nju Jork janë përgatitur në heshtje për të shmangur mundësinë që Trump të ngjallë trazira civile nëse ai është subjekt ndaj çfarëdo forme të përgjegjësisë ligjore.

Thirrja e ish-presidentit për "protestë" për të "mbrojtur kombin" në ditën që ai thotë se do të arrestohet është përsëritje e së njëjtës thirrje për mbështetësit që të zbresin në Uashington DC në prag të certifikimit përfundimtar për humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020 ndaj Joe Biden.

Trump përballet gjithashtu me mundësinë e akuzave nga prokurorët në kontenë Fulton, Georgia, dhe nga dy hetime të veçanta federale të udhëhequra tani nga një këshilltar special i Departamentit të Drejtësisë, Jack Smith.

 

trump arrestohet shba