Bota20 Prill 2023, 09:19

Ishte nisur drejt Italisë, fundoset anija me emigrantë të paligjshëm; humb jetën një person

Shkruar nga Pamfleti

Ishte nisur drejt Italisë, fundoset anija me emigrantë të

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në brigjet greke ku një emigrant i paligjshëm ka humbur jetën ndërsa 47 të tjerë janë shpëtuar gjatë operacioneve të përbashkëta të portit, policisë dhe zjarrfikësve. Ngjarja ndodhi në zonën Arfigia në Neo Oitylo të Lakonisë rreth mesnatës të së mërkurës.

Emigrantët e paligjshëm ndodheshin në bordin e një varke me vela e cila u fundos.

Fillimisht raportohej për 90 persona, por autoritetet nuk e kanë konfirmuar numrin, ndërsa vijojnë ende kërkimet.

Shkalla e Njësisë së Misioneve Nënujore të Gardës Bregdetare po heton varkën e zhytur në ujë për të identifikuar çdo person të bllokuar.

Sipas informacioneve, emigranti që u gjet i vdekur nuk është mbytur por ka ndërruar jetë për shkaqe të panjohura gjatë rrugëtimit dhe është nxjerrë në breg nga familjarët e tij.

Raportohet se varka ishte nisur për në brigjet e Italisë.

itali fundoset anija emigrante