Bota30 Maj 2023, 14:17

Kina në ‘sinkron’ me Rusinë për tensionet në veri të Kosovës: Serbia po mbron sovranitetin e saj territorial

Shkruar nga Pamfleti

Kina në ‘sinkron’ me Rusinë për tensionet në

Kina ka dalë në mbështetje të Serbinë për përleshjet e reja në Kosovë ku u përfshinë trupat e NATO-s.
Kina ka shprehur mbështetjen e saj për Serbinë pas dhunës së përsëritur mes serbëve etnikë dhe trupave të NATO-s në Kosovë.

Kina thotë se Serbia po  “mbron sovranitetin dhe integritetin e saj territorial”.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës ka qenë prej kohësh një kritike e aleancës së NATO-s, që rrjedh pjesërisht nga bombardimi i ambasadës së Pekinit në Beograd gjatë fushatës ajrore të vitit 1999 për t'i dhënë fund goditjes brutale të Serbisë ndaj separatistëve shqiptarë etnikë në Kosovë.

Bombardimi, në të cilin u vranë tre gazetarë kinezë, është përdorur prej kohësh nga Pekini për të mobilizuar ndjenjat antiperëndimore.

Kina, së bashku me Rusinë dhe Serbinë, nuk e njeh pavarësinë e Kosovës në vitin 2008 dhe zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Mao Ning të martën fajësoi për dhunën mosrespektimin e të drejtave politike serbe.

“Ne kundërshtojmë veprimet e njëanshme të Institucioneve të Përkohshme të Vetëqeverisjes së Kosovës”, tha Mao në një konferencë të përditshme për shtyp, duke iu referuar qeverisë së Kosovës në Prishtinë.

Pavarësisht se serbët bojkotuan zgjedhjet e fundit lokale dhe kërkonin të pengonin kryetarët shqiptarë etnikë të merrnin detyrën, Mao tha se serbëve duhet t'u jepet kontrolli mbi komunat ku ata përbëjnë shumicën.

Dhuna u ndez kur serbët u përpoqën të merrnin zyrat e një prej komunave në veri të Kosovës ku kryetarët shqiptarë morën postet e tyre javën e kaluar.

Të paktën 30 trupa nga forca paqeruajtëse e NATO-s në Kosovë, KFOR, u plagosën të hënën.

 

 

kina kosova serbia