Bota 1 Mars 2024, 20:00

Kur hebrenjtë dhe arabët pajtohen dhe nuk pajtohen

Shkruar nga Daniel Serwer

Kur hebrenjtë dhe arabët pajtohen dhe nuk pajtohen

Aty ku arabët dhe hebrenjtë në Amerikë nuk pajtohen është politika e SHBA-së.

Tmerret e sulmit të 7 tetorit dhe luftës së Gazës janë shumë të pranishme. Por është e dukshme që të paktën disa arabë dhe hebrenj po reagojnë në mënyra të ngjashme, nëse jo identike.

Mizoria është mizori

Shumica e hebrenjve dhe arabëve me të cilët kam kontakt e shohin si sulmin e Hamasit ashtu edhe reagimin izraelit si mizor. Të dy janë të përgatitur të pranojnë kontekstin e sulmit të Hamasit. Ajo erdhi në mes të përshkallëzimit të dhunës së kolonëve hebrenj kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor, si dhe sfidat e krahut të djathtë hebre ndaj status quo-së në Haram al Sharif/ Malin e Tempullit. Por kjo në asnjë mënyrë nuk justifikonte një sulm pa dallim ndaj civilëve brenda Izraelit.

E njëjta gjë është e vërtetë në drejtimin tjetër. Shumica e arabëve dhe hebrenjve e kuptojnë se Izraeli duhej të përgjigjej. Ata nuk mendojnë se është e gabuar të kërkohet drejtësi për autorët e Hamasit dhe lirimi i pengjeve të marra në Gaza. Por sulmi pa dallim dhe joproporcional ndaj popullatës civile atje është ende krejtësisht i pajustifikuar dhe kundërproduktiv. Shtetet sot kanë detyrime kur ndërmarrin veprime ushtarake që nuk duhen anashkaluar. Po, është e vërtetë që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj gjatë Luftës së Dytë Botërore kryen bombardime pa dallim dhe disproporcion të Gjermanisë dhe Japonisë, duke përfshirë përdorimin e bombës atomike. Por normat ndërkombëtare kanë ndryshuar. Edhe atëherë, mbrojtja e civilëve kërkohej, jo fakultative. Sot është de rigueur. Mizoria është mizori.

Çfarë mund të kishin bërë Hamasi dhe Izraeli?

Si Hamasi ashtu edhe Izraeli duhet të kishin përqendruar shënjestrimin e tyre në caqet ushtarake. Kjo do të kishte nënkuptuar që Hamasi të sulmonte vetëm bazat ushtarake, jo festivalin muzikor apo kibutzim aty pranë, shumë prej të cilave në fakt janë dashamirës me dëshirën palestineze për një shtet. Për Izraelin do të kishte nënkuptuar shënjestrimin e individëve dhe grupeve të lidhura qartë me Hamasin dhe fraksionet e tjera të armatosura në Gaza. Kjo do të kishte përjashtuar rrënimin e më shumë se 50% të ndërtesave në Rripin e Gazës.

Që të dyja palët ndërluftuese kanë shkelur rregullat e luftës do të ketë pasoja afatgjata. Izraelitët do ta kenë shumë më të vështirë ta lënë pas sulmin e 7 tetorit. Shumë po kërkojnë hakmarrje , jo drejtësi. Disa palestinezë gjithashtu do të kërkojnë hakmarrje. Gaza do të jetë shumë më e vështirë për t'u rindërtuar. Të dy do të bashkohen në fraksionet më ekstreme të politikës së tyre përkatëse, duke e bërë marrëveshjen më të vështirë sesa mund të kishte qenë ndryshe. Nëse vrisni njerëz pa dallim për shkak të identitetit të tyre, mund të prisni që ai identitet të forcohet, jo të dobësohet.

Çfarë duhet bërë tani?

Amerikanët dhe të tjerët nuk e kanë fshehur përpjekjen e tyre në rritje për të arritur marrëveshje për një pauzë shumëjavore në luftime për të lejuar shkëmbimin e të burgosurve/pengjeve. Kjo sigurisht që do të ishte një gjë e mirë. Por nëse shkëmbimi është më pak se i përfunduar, lufta ka të ngjarë të rifillojë nëse të njëjtit njerëz mbeten në pushtet.

Kryeministri Netanyahu është i vendosur të vazhdojë luftën për aq kohë sa të jetë e mundur. Ai e di se një pauzë e zgjatur do të hapë mundësinë që qeveria e tij të bjerë dhe një më pak radikale të zërë vendin e saj. Hamasi gjithashtu mund të frikësohet se një pauzë e zgjatur do të vërë në pikëpyetje edhe statusin e tij. Tashmë ka pasur demonstrata në Gaza kundër Hamasit. Një pauzë do t'i bëjë më të zymta pasojat e asaj që solli.

Do të bënte një ndryshim të madh nëse hebrenjtë dhe arabët brenda Izraelit mund të mblidheshin së bashku për të hedhur poshtë Netanyahun si dhe Presidentin e Autoritetit Palestinez (PA) Mahmud Abbas. Ai është pothuajse po aq jopopullor sa Netanyahu. Kjo do t'i hapte derën një qeverie izraelite të angazhuar për lirimin e pengjeve, rindërtimin e Gazës dhe hartimin e një fati të përbashkët. Do të mundësonte gjithashtu një AP të reformuar dhe më të aftë.

Është mjaft e qartë se as hebrenjtë dhe as arabët nuk do t'ua lënë Palestinën/Izraelin të tjerëve. Hebrenjtë ankohen kur palestinezët flasin për "nga lumi në det". Por palestinezët kanë të drejtë të perceptojnë se kolonët po përpiqen ta bëjnë këtë, jo vetëm të flasin për këtë. Asnjëra nuk do të ketë sukses në ambiciet e saj maksimale. Ata do të duhet të ndajnë tokën. Nuk ka asnjë arsye që ata nuk mund ta bëjnë këtë. Do të kërkojë mençuri, jo slogane.

Pse Biden nuk do ta ndryshojë politikën amerikane?

Aty ku arabët dhe hebrenjtë në Amerikë nuk pajtohen është politika e SHBA-së. Arabët janë shumë të zhgënjyer nga mbështetja e pakushtëzuar e Presidentit Biden për Izraelin dhe thonë se nuk do ta votojnë më për të. Çifutët si unë theksojnë se ai është zhvendosur drejt mbështetjes për një pauzë luftimi, shkëmbim pengjesh/të burgosurish dhe mbështetje për një zgjidhje me dy shtete, edhe pse ai nuk e ka zvogëluar mbështetjen e tij për të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur apo e ka kushtëzuar ndihmën me sjellja izraelite.

Pjesa më e madhe e administratës dhe shumë hebrenj duken të gatshëm të shkojnë më tej, përfshirë Tony Blinken. Sekretari i Shtetit ka thënë se vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor nuk janë në përputhje me ligjin ndërkombëtar. Ky është një hap i madh në politikën amerikane, megjithëse administrata nuk ka bërë asgjë për ta përforcuar deklaratën me veprime.

Arabo-amerikanët thonë se nuk do të votojnë më për Biden. Një numër i konsiderueshëm tregoi pakënaqësinë e tyre dje në zgjedhjet paraprake demokratike në Michigan duke votuar "të paangazhuar". Kjo ishte një lëvizje e zgjuar. Ajo tregoi peshë politike.

Por do të ishte marrëzi për arabët dhe muslimanët në Michigan dhe gjetkë që të zbatojnë kërcënimin dhe të mos votojnë për Biden në nëntor. Sfidanti i tij i mundshëm, Donald Trump, do të kishte shumë më pak gjasa të fliste për të drejtat palestineze sesa Biden. Trump ka dashur gjithmonë mbështetjen e shtuar të hebrenjve, por nuk e ka marrë kurrë atë. Megjithatë, ungjillorët e krishterë janë jetik për bazën republikane sot. Shumica prej tyre nuk duan të dëgjojnë asgjë për palestinezët. Trump ka thënë pak ose aspak për Gazën deri më tani. Por kur ta bëjë, palestinezët nuk do të duan ta dëgjojnë atë. Votimi për Biden mund të jetë i papëlqyeshëm për amerikanët arabë dhe myslimanë, por qëndrimi në shtëpi ose votimi për Trump duhet të jetë e paimagjinueshme./Përshtati “Pamfleti” nga “Peacefare”