Bota23 Maj 2024, 12:05

Masakra që ndryshoi Italinë, sot 32 vjet pa Giovanni Falconen

Shkruar nga Pamfleti

Masakra që ndryshoi Italinë, sot 32 vjet pa Giovanni Falconen

Makina bombë e vendosur nën autostradë vrau gjyqtarin Giovanni Falcone, gruan e tij, gjithashtu gjyqtare, Francesca Morvillo, agjentët e eskortës Rocco Di Cillo, Antonio Montinaro dhe Vito Schifani.

Shpërthimi, i njohur si bombardimi në Capaci , ndodhi në autostradën A29 pranë aeroportit të Palermos, ndërsa Falcone po kthehej për në shtëpi pas kthimit nga Roma.

Bomba masive, e cila përbëhej nga 13 fuçi të mbushura me 500 kg eksploziv dhe nitrat amoniumi u vendosën në një tunel nën autostradën që lidhte aeroportin me qendrën e Palermos.

Nga hetimet e më vonshme rezultoi se kjo sasi e lëndës shpërthyese u vendos aty më 8 maj.

Eksplozivët u shpërthyen nga Giovanni Brusca , një vrasës i pamëshirshëm mafioz i njohur si “Derri”, i cili ishte vendosur në kodrat mbi Capaci.

Shpërthimi ndodhi në një pjesë të autostradës pranë Palermos në orën 17:56 më 23 maj 1992 shkaktoi valë tronditëse në të gjithë Italinë, por gjithashtu sinjalizoi fillimin e rënies së mafias.

Shpërthimi copëtoi trupat dhe metalin dhe duke hedhur makinën disa qindra metra.

Tre policët në bord u vranë menjëherë.

Falcone, gruaja e të cilit ishte ulur pranë tij, kishte ngadalësuar disa sekonda para shpërthimit dhe makina u përplas në një parmak prej betoni.

Shoferi i tij, i cili ishte ulur mbrapa, mbijetoi, ashtu si edhe tre agjentët në pjesën e pasme të autokolonës.

Giovanni Falcone (1939-1992) dhe Paolo Borsellino (1940-1992).

Falcone përbënte një kërcënim real për Cosa Nostra-n, një grup krimi i organizuar i bërë i famshëm nga trilogjia “The Godfather” dhe që mburrej me akses në nivelet më të larta të pushtetit italian.

Ishte ai që mblodhi prova nga informatorët e parë të mafias për një gjyq novator në të cilin qindra mafiozë u dënuan në vitin 1987.

Dhe në kohën e sulmit, ai drejtonte departamentin e çështjeve kriminale të ministrisë së drejtësisë në Romë dhe po punonte për një paketë ligjesh antimafia.

Së bashku me mikun e tij, kolegun e tij gjyqtar dhe gjyqtarin prokuror Paolo Borsellino , Falcone kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij të shquar profesionale duke u përpjekur të përmbyste pushtetin e mafies siciliane .

Më 19 korrik 1992, Borsellino u vra nga një makinë bombë në Via d’Amelio në Palermo, së bashku me pesë oficerë policie , Agostino Catalano, Ëalter Cosina, Emanuela Loi, Vincenzo Li Muli dhe Claudio Traina.

Vdekjet e të dy burrave, vetëm 57 ditë larg njëri-tjetrit , rezultuan në një goditje të madhe.

Falcone ia kishte kushtuar jetën betejës kundër mafies siciliane. Vetëm dy muaj pas vrasjes së tij, më 19 korrik të të njëjtit vit, kolegu i tij gjyqtar dhe prokuror Paolo Borsellino u vra në mënyrë të ngjashme nga një makinë bombë në Palermo, së bashku me pesë oficerë policie.

Dy gjyqtarët, të dy të vendosur për të çrrënjosur pushtetin e krimit të organizuar në Siçili, kishin qenë forca shtytëse pas gjyqit historik antimafia të vitit 1987, në të cilin u akuzuan më shumë se 300 anëtarë të Cosa Nostra. Dy burrat u vendosën në listën e hiteve të mafias në vazhdën e gjyqit të rëndësishëm.

Vrasja e Giovanni Falcone (1939-1992) dhe Paolo Borsellino (1940-1992). Riina u arrestua më 15 janar 1993 në një makinë në Palermo, i cili vdiq në burg në 2017.

Matteo Messina Denaro, i cili vdiq shtatorin e kaluar tetë muaj pas  arrestimit të tij  pas 30 vitesh në arrati, u gjykua dhe u dënua me burgim të përjetshëm në mungesë në 2002 për rolin e tij në vrasjen e Falcone dhe Borsellino.

Vrasja e tij zgjoi kombin. E përditshmja Repubblica sulmoi të nesërmen në titullin e saj “masakrën mafioze”, me një foto të magjistratit të famshëm , ndërsa mijëra njerëz në Palermo protestuan në rrugë.

Të gjithë sytë u kthyen nga kolegu i gjykatësit antimafia, Paolo Borsellino, miku dhe kolegu i ngushtë i Falcone, i cili dha një intervistë në fillim të korrikut duke thënë se “rreziku ekstrem” në të cilin ndodhej nuk do ta pengonte atë të bënte punën e tij.

Më 19 korrik, vetëm 57 ditë pasi shoku i tij, Borsellino u vra gjithashtu në një sulm me makinë bombë, së bashku me pesë anëtarë të eskortës së tij. Vetëm shoferi i tij mbijetoi.

Mes zemërimit kombëtar, shteti hodhi gjithçka që kishte për të gjuajtur bosin e Cosa Nostra, Salvatore (Toto) Riina, i cili u përfshi në dhjetëra vrasje gjatë një sundimi terrori që zgjati mbi 20 vjet.

Vrasjet rezultuan në një derdhje të madhe pikëllimi publik në Itali dhe parlamenti shpalli ditë zie .

Mijëra u mblodhën në Palermo për funeralet që u transmetuan drejtpërdrejt në televizionin kombëtar.

Vrasjet shkaktuan valë tronditëse në të gjithë Italinë dhe më gjerë.

Një “kopsht kujtese” tani qëndron në vendin e sulmit. Vaji nga pemët e ullirit që rriten atje përdoret nga kishat siciliane për vajosjen e fëmijëve gjatë pagëzimit dhe ceremonive fetare.

Vrasjet e Falcone dhe Borsellino “në një afat të gjatë doli të ishte një ‘biznes’ shumë i keq për Cosa Nostra.

Dhjetëra persona janë dënuar për rolin e tyre në atentat.

Por Roberto di Bella, tani një gjykatës antimafia në gjykatën e të miturve në Catania në Siçili, tha se ndërsa “shumica e autorëve janë gjykuar dhe dënuar”, ka mbetur “një pjesë që ende nuk është e qartë”.

Të mbijetuarit këmbëngulin se ende mungojnë pjesë të enigmës dhe tregojnë besimin e Falcone se mund të ketë “pika të mundshme konvergjence midis drejtuesve të Cosa Nostra-s dhe qendrave të errëta të pushtetit”.

“Ne ende nuk e kemi të vërtetën se kush e urdhëroi vërtet vrasjen e Giovanni Falcone, sepse nuk besoj se njerëz injorantë si Toto Riina mund të kishin organizuar një sulm kaq të sofistikuar sa ai në Capaci,” Angelo Corbo, një nga. truprojat e mbijetuar, thuhet në një dokumentar.

Ai tha se nuk ishte i vetëm që besonte se mes mafiozëve kishte “burra me kostume dhe kravata”.

Megjithatë, një hetim për “orkestruarit e mundshëm” të sulmit Capaci u hodh jashtë në vitin 2013.

“Nuk ka asnjë provë për ekzistencën e mbështetësve të jashtëm. Nuk ka dyshim se këto janë akte mafioze,” tha autori Ceruso.