Bota19 Qershor 2024, 19:08

Po sikur fronti i tretë i luftës të shpërthejë në Kore?!

Shkruar nga Federico Rampini

Po sikur fronti i tretë i luftës të shpërthejë në

A mundet që një sulm i Koresë së Veriut ndaj aleatëve të SHBA-së ose ndaj vetë Amerikës të hapë një krizë të re, përgatitore për pushtimin kinez të Tajvanit, duke shpërqendruar burimet strategjike të SHBA-së?

Po sikur fronti i tretë i luftës, pas Ukrainës dhe Gazës, të shpërthejë në Korenë e Veriut? Vizita e Vladimir Putin në Phenian na detyron ta marrim parasysh këtë kërcënim. Hipoteza "nuk ka dy pa tre" zakonisht bëhet duke iu referuar pushtimit të frikshëm kinez të Tajvanit, i cili mbetet një mundësi e ardhshme (vetëm dëgjoni Xi Jinping). Megjithatë, nuk mund të përjashtohet që është Kim Jong-un ai që po nxit një luftë të re në Paqësor.

Udhëtimi i Putinit në Korenë e Veriut, për t'i bërë homazhe "monarkisë së kuqe”, ka motivime dhe rezultate të ndryshme. Aspekti i parë, i menjëhershëm dhe kontigjent, është një shprehje mirënjohjeje për rolin që luan Pheniani si furnizues i armëve dhe mbi të gjitha municioneve që Rusia hedh në Ukrainë. Vlerësohet se që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, Kim i ka dërguar Putinit deri në njëmbëdhjetë mijë kontejnerë të mbushur me municion. Një arsenal i tërë. Edhe pse disa ekspertë ushtarakë amerikanë argumentojnë se ato municione janë shpesh nën standarde dhe me defekte, ai është ende një kontribut thelbësor në fuqinë e zjarrit të forcës pushtuese ruse. Diktatura komuniste Kim, e themeluar nga gjyshi i despotit aktual,  vret popullin e saj nga uria për të devijuar të gjitha burimet kombëtare drejt industrisë së luftës, deri në atë pikë sa të mund të eksportojë armë.

Në këmbim të mbështetjes së tij konkrete në ofensivën kundër Ukrainës, Kim korri një arritje të madhe. Vitet në të cilat Rusia dhe Kina dënonin testet bërthamore të Koresë së Veriut duken shumë të largëta.

Vizita e Putinit shkon përtej rehabilitimit, ka një rezultat konkret dhe shqetësues: pakti i ri dypalësh i mbrojtjes midis Rusisë dhe Koresë së Veriut. E cila e çon kalendarin gjeopolitik botëror 63 vjet pas, në periudhën më të errët të Luftës së Ftohtë. Pakti i mëparshëm dypalësh në fakt u nënshkrua në vitin 1961, më pas skadoi dhe nuk u rinovua. Tani Putin po vepron si garantues i sigurisë së Koresë së Veriut... sikur ajo të ishte vërtet në rrezik. Gjuha me të cilën dy autokratë paraqitën këtë aleancë të ripërtërirë meriton vëmendjen më të madhe. “Koreja e Veriut – deklaroi presidenti rus – ka të drejtë të mbrojë sovranitetin e saj”. Por a po e kërcënon dikush? A ka ndonjë plan që Koreja e Jugut të pushtojë Veriun? As nuk mendohet. Është Koreja e Veriut ajo që vazhdon të ngrejë nivelin e kërcënimeve ndaj fqinjëve të saj, aleatëve të Amerikës, madje edhe kundër vetë Amerikës. Që nga viti 2006, Kim ka kryer gjashtë teste bërthamore. Koreja ka ndërtuar raketa balistike ndërkontinentale që mund të godasin jo vetëm Seulin, Tokion ose bazën ushtarake amerikane në ishullin Guam të Paqësorit, por edhe brigjet e Kalifornisë.

Megjithatë, precedenti i Putinit në Ukrainë duhet të na shqetësojë. Kjo ushqen dyshimin se premisat ideologjike dhe propagandistike po përgatiten për një agresion nga Koreja e Veriut kundër disa prej fqinjëve të saj, Seulit apo Tokios apo bazave ushtarake amerikane në zonë.

Meqenëse fiksioni ndonjëherë parafytyron realitetin, më kujtohet se një nga romanet më të mira gjeopolitike të kohëve të fundit është shkruar nga Ken Follett, ai është "Aspak në botë" dhe imagjinon luftën e tretë botërore të shkaktuar nga Koreja e Veriut...

Në këtë skenar, Kina do të jetë vendimtare. Xi Jinping mund të ketë pasur një krizë xhelozie kur Kim e quajti Putinin "mikun më të mirë të popullit të Koresë së Veriut". Epo, ai rol duhet t'i bjerë udhëheqësit kinez. Ishte Republika Popullore, në kohën e themeluesit të saj Mao Ce Dun, ajo që shpëtoi monarkinë e kuqe të Phenianit nga fatkeqësia. Kim-i i parë, gjyshi i diktatorit aktual, u nis për të pushtuar Jugun, por rrezikoi të mposhtej nga disfata pas ndërhyrjes amerikane. Mao dërgoi deri në tre milionë ushtarë kinezë për të luftuar kundër amerikanëve; vetëm ai mobilizim i madh bëri që lufta të përfundonte (në vitin 1953) me një barazim të konsiderueshëm.

Prandaj, sot mes Putinit dhe Xi-t ka edhe një rivalitet të hollë gjeopolitik në atë zonë. A mundet që një sulm i Koresë së Veriut ndaj aleatëve të SHBA-së ose ndaj vetë Amerikës të hapë një krizë të re, përgatitore për pushtimin kinez të Tajvanit, duke shpërqendruar burimet strategjike të SHBA-së? Pak a shumë si masakra e Hamasit më 7 tetor 2023, që favorizoi interesat strategjike të Iranit në Lindjen e Mesme? Unë jam duke bërë fantazi gjeopolitike dhe do të ndalem këtu. Gjëja e rëndësishme është të kihet parasysh se një luftë e tretë është e mundur dhe se Lindja e Largët është gjithçka tjetër veçse e qëndrueshme dhe paqësore. Aq më pak pas vizitës së Putinit në Korenë e Veriut. /Përshtati “Pamfleti” nga “Corriere Della Sera”