Bota10 Qershor 2023, 07:59

Protesta masive kundër qeverisë në Serbi, kërkojnë dorëheqjen e Vuçiç

Shkruar nga Pamfleti

Protesta masive kundër qeverisë në Serbi, kërkojnë

Në Serbi janë zhvilluar sërish protesta masive kundër udhëheqjes së vendit.

Në Beograd u mblodhën ditën e djeshme më (09.06.2023) dhjetëra mijë vetë në një demonstratë kundër presidentit Aleksandar Vuçiç dhe partisë në pushtet SNS.

Pjesëmarrësit në manifestimin e protestës u mblodhën përpara parlamentit në qendër të kryeqytetit dhe marshuan në dy kolona të ndara drejt selisë së qeverisë, njoftojnë mediat serbe.

Kritikët e akuzojnë presidentin 53-vjeçar për një stil autokratik politik dhe për ekonomi të tarafeve. Ata kërkuan dorëheqjen e presidentit Aleksandar Vuçiç si dhe nëpunësve përgjegjës për aparatin e sigurisë. Protestuesit akuzojnë Vuçiçin dhe mediat bulevardeske nën kontrollin e tij, se po krijojnë një klimë të urrejtjes dhe të dhunës.

Sipas protestuesve qeveria nuk po i kundërvihet me vendosmërinë e duhur dhunës së përhapur në vend, posedimit privat të armëvedhe kriminalitetit të organizuar. Përveç kësaj kritikohet edhe për korrupsionin dhe kufizimin e lirisë së medias.

Vuçiç tha të premten, se qeveria nuk mund të bëhet përgjegjëse për krimet. Manifestimi u organizua nga partitë e majta të opozitës si dhe lëvizjet qytetare.

serbi protesta vucic