Bota 9 Mars 2023, 08:02

Rusia sulme me raketa në gjithë Ukrainën, termocentrali bërthamor i Zaporizhzhias shkëputet nga rrjeti elektrik

Shkruar nga Pamfleti
Rusia sulme me raketa në gjithë Ukrainën, termocentrali
Kharkiv, Ukrainë 9 Mars 2023

Mbrëmjen e djeshme Rusia ka nisur një sulm masiv me raketa në të gjithë Ukrainën, nga Kharkiv në veri në Odesa në jug dhe Zhytomyr në perëndim .

Ndërtesat dhe infrastruktura u goditën në Kharkiv dhe Odesa duke shkaktuar ndërprerje të energjisë në disa zona. 

Sulme ka pasur gjithashtu edhe kryeqytetin e Ukrainës, Kiev.

BBC shkruan se furnizimi me energji elektrike në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, i kontrolluar nga Rusia, ka humbur gjithashtu.

Kjo vjen teksa luftimet e ashpra vazhdojnë për qytetin lindor të Bakhmut.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e tij pak më shumë se një vit më parë. Që atëherë, dhjetëra mijëra luftëtarë dhe civilë janë vrarë ose plagosur dhe miliona ukrainas janë bërë refugjatë.

Shërbimet e urgjencës në Kiev janë në skenat e shpërthimeve në lagjet perëndimore dhe jugore të kryeqytetit, ku kryetari i bashkisë, Vitaly Klitschko, tha se shpërthimet kishin ndodhur.

Klitschko tha se makinat po digjeshin në oborrin e një ndërtese banimi dhe ai u bëri thirrje njerëzve të qëndronin në strehimore.

Një sulm masiv me raketa goditi gjithashtu një objekt energjetik në qytetin port të Odesas, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë, tha guvernatori i tij Maksym Marchenko. 

Rreth 15 sulme goditën qytetin dhe rajonin e Kharkiv, me "objekte infrastrukturore kritike" dhe një ndërtesë banimi në shënjestër, tha shefi i administratës rajonale Oleg Synegubov.

Operatori i energjisë bërthamore Energoatom tha se një goditje në uzinën e Zaporizhzhia, e cila është më e madhja në Evropë, do të thoshte se "lidhja e fundit" midis objektit dhe sistemit të energjisë ukrainase ishte ndërprerë.

Zyrtarët e instaluar nga Rusia në pjesën e kontrolluar nga Moska të rajonit Zaporizhzhia të Ukrainës thanë se ndalimi i furnizimit me energji elektrike për termocentralin nga territori i mbajtur nga ukraina ishte "një provokim".

Rajone të tjera të goditura përfshijnë Vynnytsia dhe Rivne në perëndim, dhe Dnipro dhe Poltava në qendër të vendit.

Drejtori i Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines, sugjeroi të mërkurën se presidenti Putin mund të planifikonte të zvarritte luftën për vite me rradhë, por se Rusia nuk ishte mjaft e fortë për të nisur ofensiva të reja të mëdha këtë vit.

Ajo tha se lufta në Ukrainë ishte shndërruar në një "luftë rrënuese në të cilën asnjëra palë nuk ka një avantazh përfundimtar ushtarak".

“Ne nuk parashikojmë që ushtria ruse të rimëkëmbet mjaftueshëm këtë vit për të bërë fitime të mëdha territoriale, por Putini ka shumë të ngjarë që llogarit kohën që funksionon në favor të tij dhe se zgjatja e luftës duke përfshirë edhe pauzat e mundshme në luftime mund të jetë rruga më e mirë e tij e mbetur për në fund. sigurimi i interesave strategjike të Rusisë në Ukrainë, edhe nëse duhen vite”, tha ajo.

Zonja Haines tha se Rusia mund të kthehet në mbrojtjen e territoreve që ajo tani pushton, duke shtuar se do të kishte nevojë për "mobilizim të detyrueshëm dhe burime municioni të palëve të treta" për të mbështetur edhe nivelin e saj të operacioneve në Ukrainë.

 

rusia bombardime ukraina bombardime