Bota21 Maj 2024, 21:52

Sekretarja e Thesarit paralajmëron bankat që ndihmojnë Putinin: Nëse nuk shkëputeni nga Moska, do bllokojmë aksesin në Dollarë

Shkruar nga Pamfleti
Sekretarja e Thesarit paralajmëron bankat që ndihmojnë Putinin:
Raiffeisen Bank në Rusi

SHBA e vendosur për të ndalur Raiffeisen Bank dhe bankat e tjera të operojnë në Rusi...

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen paralajmëroi bankat gjermane dhe bankat e tjera evropiane  se nëse nuk respektojnë sanksionet ndaj Rusisë, do të përballen vetë me sanksione nga SHBA. Ajo paralajmëroi se mund të bllokohet aksesi në dollarë.

Yellen tha në një takimi në Frankfurt me bankierët se paralajmërimet e Thesarit, kanë ndihmuar në kufizimin e përpjekjeve të Rusisë për të blerë mallrat e nevojshme për luftën e saj në Ukrainë, por duhet më shumë punë.

"Rusia vazhdon të prokurojë mallra të ndjeshme dhe të zgjerojë aftësinë e saj për t'i prodhuar në vend këto mallra. Ne duhet të jemi vigjilentë dhe më ambiciozë. Unë u bëj thirrje të gjitha institucioneve këtu që të marrin masa të shtuara dhe të rrisin fokusin tuaj në përpjekjet për evazion rus", tha Yellen në fjalimin e përgatitur për takimin në Frankfurt.

Në një paralajmërim jashtëzakonisht të drejtpërdrejtë, ajo u tha drejtuesve që të kontrollojnë degët dhe filialet e bankave të tyre dhe të kontaktojnë klientët e huaj bankar korrespondent për të bërë të njëjtën gjë, veçanërisht në juridiksionet me rrezik të lartë.

"Ne duhet të qëndrojmë vigjilentë për të parandaluar aftësinë e Kremlinit për të furnizuar bazën e tij industriale të mbrojtjes dhe për të hyrë në sistemet tona financiare”, tha ajo.

Paralajmërimi i Yellen vjen menjëherë pasi Thesari i SHBA-së i bëri presion Raiffeisen Bank të Austrisë, banka më e madhe perëndimore në Rusi, për të hequr dorë nga një marrëveshje që përfshinte një manjat rus.

Raiffeisen u paralajmërua nga Thesari i SHBA me shkrim se aksesi i tij në sistemin financiar të SHBA-së mund të frenohej për shkak të marrëdhënieve me Rusinë.

Më 6 maj, Zëvendës Sekretari i Thesarit Ëally Adeyemo i dërgoi një letër RBI, duke shprehur shqetësimin për praninë e saj në Rusi. Njoftimi pasoi javë të tëra presioni mbi planin e saj për të blerë një aksion në grupin e ndërtimit Strabag, një lëvizje e krijuar për të zhbllokuar fondet bankare të ngrira në Rusi.

Dhe një zyrtar i lartë i Thesarit të SHBA-së pranoi se bankat perëndimore përballen me "kufizime domethënëse" në daljen nga Rusia, por ato nuk duhet të kërkojnë të zgjerojnë bizneset e tyre ruse siç ka bërë Raiffeisen. Zyrtari shtoi se rregullatorët austriakë duhet të marrin një qëndrim më agresiv për të shmangur rreziqet e reputacionit për një institucion sistemik.

"Fakti i thjeshtë i sanksioneve dytësore ekzistuese tashmë na çon në qëllimet tona në disa mënyra", tha zyrtari në kushte anonimiteti.