Bota20 Prill 2024, 21:42

SHBA miratoi paketën e ndihmës/ Moska reagon ashpër: Do të vriten më shumë ukrainas

Shkruar nga Pamfleti

SHBA miratoi paketën e ndihmës/ Moska reagon ashpër: Do të

Moska ka kritikuar miratimin ndihmës për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin nga Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së.

Zëdhënësi presidencial i Rusisë Dmitry Peskov tha se vendimi për të ofruar ndihmë për Ukrainën "do të pasurojë më tej Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe do ta shkatërrojë Ukrainën edhe më shumë, duke vrarë edhe më shumë ukrainas për shkak të regjimit të Kievit".

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme e quajti mbështetje për terrorizmin.

“Alokimi i ndihmës ushtarake të SHBA-së për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin do të përkeqësojë krizat globale”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova në Telegram.

Ajo e quajti ndihmën për Kievin "mbështetje të drejtpërdrejtë për aktivitetet terroriste" dhe tha se ndihma për Tajvanin përfaqësonte "ndërhyrje në punët e brendshme të Kinës".

Mbështetja për Izraelin përfaqëson "një rrugë të drejtpërdrejtë drejt një përkeqësimi të paprecedentë të situatës në rajon", shtoi Zakharova.

Ligjvënësit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA miratuan legjislacionin në një seancë të rrallë të së shtunës që ofron ndihmë për Ukrainën dhe Izraelin, duke forcuar Tajvanin ndërsa kërcënon gjithashtu një ndalim të TikTok nëse nuk arrin të largohet nga Pekini.

moska dmitry peskov ukraina #rusi #konflikt #rusi