Bota 1 Mars 2024, 21:52

Tragjedia me 104 civilë të vrarë në Gaza, Biden rrit presionin ndaj Netanyahaut për një armëpushim të menjëhershëm!

Shkruar nga Pamfleti

Tragjedia me 104 civilë të vrarë në Gaza, Biden rrit

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden tha të premten se puna për një marrëveshje për lirimin e pengjeve vazhdon dhe bëri thirrje për një "armëpushim të menjëhershëm" midis Izraelit dhe Hamasit në Gaza.

Ne po përpiqemi të arrijmë një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit për kthimin e pengjeve dhe një armëpushim të menjëhershëm në Gaza për të paktën gjashtë javët e ardhshme dhe për të lejuar rritjen e ndihmës për Rripin e Gazës”, tha Biden gjatë një takimi në Zyrën Ovale me kryeministren italiane Giorgia Meloni.

Presidenti shtoi se SHBA-ja do të "ngulmojë" që të shtohen më shumë kamionë dhe rrugë, në mënyrë që më shumë ndihma t'u dërgohet njerëzve në Gaza.

"Ne do të këmbëngulim që Izraeli të lehtësojë më shumë kamionë dhe më shumë rrugë për të marrë gjithnjë e më shumë njerëz ndihmën që u nevojitet, pa justifikime," shtoi Biden.

Që pas tragjedisë që ndodhi një ditë më parë ku ushtarët izraelitë sulmuan dhe vranë me armë 104 civilë të paarmatosur palestinezë, SHBA ka rritur presionin ndaj Izraelit për të arritur një paqe të menjëhershme.

biden