Bota 1 Tetor 2023, 22:47

Turqia hakmerret për aktin terrorist në Ankara, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Shkruar nga Pamfleti

Turqia hakmerret për aktin terrorist në Ankara, kryen sulme ajrore

Ministria turke e Mbrojtjes ka njoftuar se pas sulmit terrorist me bombë në kryeqytetin Ankara, Turqia ka kryer një sulm ajror në Irakun verior.

Sulmi ajror shkatërroi 20 objektiva që i përkisnin grupit militant kurd PKK, i cili mori përgjegjësinë për bombardimin.

Në një postim në platformën X, një zëdhënës i qeverisë turke tha se operacione ajrore u kryen kundër objektivave terroriste në rajonet Metina, Hakurk, Kandil dhe Gara në veri të Irakut në orën 21:00 më 1 tetor. (BTO).

“Gjithsej 20 objektiva, shpella, bunkerë dhe magazina të përdorura dhe që konsiderohen se përmbajnë terroristët përgjegjës, u shkatërruan. Shumë terroristë u neutralizuan duke përdorur sasinë maksimale të municioneve vendase dhe kombëtare në operacionet e kryera”, tha ministria e mbrojtjes.

Gjatë mëngjesit të së dielës, dy oficerë policie u plagosën në një sulm në Ankara, disa orë përpara se parlamenti të rihapej pas një pushimi veror tre-mujor.

Dy terroristë kryen sulmin, tha ministri i brendshëm i Turqisë, Ali Yerlikaya. Njëri vdiq nga shpërthimi dhe tjetri u vra në një shkëmbim zjarri me policinë.

turqia irak kurdët