Bota 1 Tetor 2023, 19:49

Lufta në Ukrainë, Borrell: BE-ja po përgatit angazhime afatgjata për sigurinë e Kievit

Shkruar nga Pamfleti

Lufta në Ukrainë, Borrell: BE-ja po përgatit angazhime afatgjata

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha sot gjatë një vizite në Kiev se Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë ushtarake dhe u zotua për mbështetjen e vazhdueshme të BE-së.

“Ukraina ka nevojë për më shumë armë dhe i duhen ato më shpejt”, tha Borrell në një postim në X, duke vënë në dukje se ai diskutoi “ndihmën e vazhdueshme ushtarake të BE” gjatë takimit të tij të parë me ministrin ukrainas të Mbrojtjes Rustem Umerov.

“Ne po përgatisim angazhime afatgjata të sigurisë për Ukrainën”, shtoi diplomati evropian.

Umerov, ministri i ri i mbrojtjes që nga fillimi i shtatorit, falënderoi Borrell përmes X për “mbështetjen e tij të vazhdueshme”, duke theksuar se takimi ishte “një pikënisje për bashkëpunim të madh”.

Sipas ministrit ukrainas, diskutimet për ndihmën ushtarake të BE-së për Ukrainën përfshinin, ndër të tjera, artilerinë dhe municionin, mbrojtjen ajrore, programet e ndihmës afatgjata, si në luftën elektronike, trajnimin dhe vendndodhjen e industrisë së mbrojtjes në Ukrainë.

borrell be kievi