Bota 1 Tetor 2023, 22:22

Kush do ta drejtojë Poloninë? Dy javë para zgjedhjeve parlamentare, nisin demonstratat masive në Varshavë

Shkruar nga Pamfleti

Kush do ta drejtojë Poloninë? Dy javë para zgjedhjeve

Qindra mijëra njerëz morën pjesë në një tubim të opozitës në Varshavë sot, dy javë përpara zgjedhjeve parlamentare, për të cilat Platforma Politike liberale (PO) thotë se mund të përcaktojnë të ardhmen e Polonisë në Bashkimin Evropian dhe statusin e saj demokratik.

Sondazhet tregojnë se qeveria e partisë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS) ka të ngjarë të fitojë zgjedhjet, por mund të luftojë për të siguruar një shumicë mes pakënaqësisë për rritjen e kostove të jetesës dhe shqetësimeve për gërryerjen e kontrolleve dhe balancave demokratike.

Komuna e Varshavës raportoi se rreth një milion njerëz morën pjesë në mitingun më të madh të mbajtur ndonjëherë në kryeqytet. Transmetuesi publik TVP, për të cilin vëzhguesit e pavarur të medias thonë se është kthyer nën sundimin e PiS, raportoi se 100,000 njerëz morën pjesë.

Rrjeti i lajmeve në internet onet.pl raportoi se vlerësohet se 600 mijë deri në 800 mijë njerëz morën pjesë në tubim. Disa mbanin pankarta me slogane të tilla si “PiSexit” ose “Macja mund të qëndrojë”, një referencë për kafshën shtëpiake të liderit të PiS Jaroslaw Kaczynski.

“Dua t’ju tregoj se si jemi mbi një milion,” u tha protestuesve Donald Tusk, ish-kryeministër dhe kreu i PO. Ai pretendoi se ishte “demonstrata më e madhe politike në historinë e Polonisë” dhe “mitingu më i madh politik në botë sot”. “Ne jemi Polonia”, tha ai në fund të këtij “marshi të një milion zemrash”, siç e quajti ai, gjatë të cilit një turmë e dendur mbushi rrugët kryesore të kryeqytetit.

Duke sulmuar PiS, ai tha se”Polonia meriton më mirë, jam i bindur se Polonia meriton më të mirën”. “Ne jemi këtu për të fituar në zgjedhjet e 15 tetorit”, shtoi Tusk, ndërsa protestuesit brohorisnin “Ne do të fitojmë!”.

vrashavë protesta