Bota24 Janar 2024, 09:27

Turqia i dha dritën jeshile Suedisë në NATO, Erdogan ultimatum SHBA-së: Mbani premtimin për shitjen e avionëve!

Shkruar nga Pamfleti

Turqia i dha dritën jeshile Suedisë në NATO, Erdogan ultimatum

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan, 21 muaj pas kërkesës zyrtare të Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO dhe pas një pazari që ka arritur kufijtë e saj në marrëdhëniet e Turqisë me SHBA- në dhe Aleancën, ka udhëzuar Asamblenë Kombëtare Turke të miratojë Protokollin e Anëtarësimit Vendet nordike në NATO.

Ky vendim është gjithashtu pikënisja për pazarin tjetër të madh për Turqinë për të siguruar miratimin nga Kongresi i SHBA-së për shitjen e 40 F-16 dhe 80 kompleteve për të përmirësuar F-16-ët e vjetër të aviacionit ushtarak turk. Zhvillimi i djeshëm është edhe rezultat i ndërhyrjes së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken gjatë vizitës së tij të fundit në Stamboll ku u takua me Erdogan, duke siguruar angazhimin e liderit turk për të vazhduar me Protokollin e pranimit të Suedisë në këmbim të premtimi se paketa F-16 do të vazhdojë paralelisht.

Erdogan dha “dritën jeshile” për miratimin e Protokollit të pranimit të Suedisë në NATO nga Asambleja Kombëtare Turke, ndërkohë që angazhimi i Uashingtonit është se do të avancojë kërkesën për F-16 në Kongres, por nuk dihet nëse do të jetë në gjendje të garantojë se kjo kërkesë do të miratohet. Megjithatë, lajmet nga votimi në Asamblenë Kombëtare Turke për Suedinë sigurisht që do të kenë një efekt pozitiv në gjendjen shpirtërore në Kongres dhe do të balancojnë atmosferën e rëndë të krijuar nga qëndrimi pro-Hamasit i presidentit turk dhe marrëdhëniet e vazhdueshme të ngushta me Rusinë dhe Iranin, gjë që do të konfirmohet në ditët në vijim me vizitat e presidentëve Putin dhe Raisi në Turqi.

Orban një faktor

Megjithatë, Rexhep Tajip Erdogan nuk i ka lënë të gjitha armët. Pas miratimit nga Asambleja Kombëtare, ai do të duhet të nënshkruajë edhe Protokollin e Aderimit të Suedisë dhe më pas ai do të depozitohet te depozituesi i Traktatit Themelues në Uashington. Dhe gjithashtu, përpara se Suedia të pranohet në NATO, kryeministri hungarez Viktor Orban , një mik i ngushtë dhe "shok" i Erdoganit, do të duhet të bjerë dakord.

Nuk është rastësi që Orban dje dhe pasi u mor vesh se çështja e Suedisë do të hidhet në votim në Asamblenë Kombëtare Turke, përmes një postimi ka bërë të ditur se i ka drejtuar një letër kryeministrit suedez Ulf Kristensen, të cilin e ka ftuar në Budapest për bisedime. Kjo lëvizje e kryeministrit hungarez ngre shumë pikëpyetje nëse ai është më në fund në koordinim me Erdoganin, me të cilin kanë marrëdhënie të shkëlqyera dhe një muaj më parë patën një takim veçanërisht në Budapest.

Viktor Orbán ka shumë të ngjarë të dëshirojë të sigurojë angazhime nga homologu i tij suedez në lidhje me qëndrimin e Suedisë brenda BE-së, ku Hungaria trajtohet si një "dele e zezë", pasi së fundmi u përpoq të bllokojë ndihmën evropiane për Ukrainën. Përveç kësaj, shkeljet e të drejtave të njeriut dhe të shtetit ligjor, diçka që e afron atë shumë me Erdoganin, i ka privuar vendit të tij burimet evropiane dhe financimet prej disa miliardë eurosh.

Vonesa e re për Suedinë nëpërmjet Budapestit?

Por me shumë gjasa në kuadrin e një marrëveshjeje Orbán-Erdogan, kryeministri hungarez do t'i japë një shenjë pozitive Suedisë, por do të vonojë miratimin e pranimit të saj në NATO me pretekst, duke e mbajtur këtë letër si një rrjet sigurie për "mikun" e Erdoganit. Dhe në thelb një shantazh i ashpër i NATO-s dhe Uashingtonit do të tentohet t'i paraprijë miratimit të shitjes së 40 F-16 dhe përmirësimit të 80 të tjerëve përpara se Suedia të anëtarësohet përfundimisht në NATO.

Ndërsa Turqia duket se tani e ka përmbushur zotimin e saj ndaj amerikanëve, tani është në pritje të hakmarrjes nga qeveria amerikane. Hapi tjetër do të jetë shtyrja e marrëveshjes F-16 përmes Kongresit. Siç tregon gjithçka, qeveria amerikane, pas zhvillimeve të fundit, do të përpiqet të dërgojë njëkohësisht në Kongres kërkesën për paketën e F-16 në Turqi dhe shitjen e F-35 në Greqi, diçka për të cilën ishte angazhuar Anthony Blinken në takimi me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis në Chania dhe, sipas informacioneve, kjo ka qenë tema kryesore e bisedës telefonike që kanë pasur të hënën, si dhe kërkesa imperative e amerikanëve për përfshirjen e menjëhershme të një aleance greke në Detin e Kuq.

Për Athinën është e rëndësishme që më në fund, pas disa vonesave, marrëveshja për F-35 të shkojë përpara, siç tregon gjithçka, e cila do t'i japë Greqisë një avantazh të rëndësishëm strategjik për sa i përket ekuilibrit të fuqive në ajrin e Egjeut. Por pala amerikane sërish po e mban Greqinë në pritje dhe po e lidh miratimin e shitjes së avionëve në Athinë, me marrëdhëniet SHBA-Turqi. Gjë që kjo po rrit pakënaqësi në treg. /Përshtati "Pamfleti" nga "AP News"

turqia nato erdogan suedia shba