Politike17 Maj 2023, 18:33

Alimehmeti për dorëheqjen e Alibeajt: Akt normal pas humbjes që çoi PD-në forcë të katërt në Tiranë

Shkruar nga Pamfleti
Alimehmeti për dorëheqjen e Alibeajt: Akt normal pas humbjes që
Ilir Alimehmeti

Ilir Alimehmeti i koalicionit “Bashkë Fitojmë” është shprehur se vendimi i Enkelejd Alibeajt për të dhënë dorëheqjen si kryetar i komanduar i Partisë Demokratike është normale pas humbjes dramtike që pësoi PD më 14 maj duke dalë si forcë e katërt në Tiranë.

I ftuar në Klan News, Alimehmeti shprehet se dorëheqja e Alibeajt është një vendim qytetar për të bërë një hap mbrapa kur gjendesh para një situate të caktuar.

“Besoj se e ka menduar dhe vetë dhe ka qenë krejtësisht e natyrshme që pas një humbje dramtike që çoi forcë të katërt PD-në në Tiranë, ku një djalë i ri, dhe përgëzime Qorit që me atë fushatën e tij, tregoi që kishte një kapacitet dhe arriti të imponohej si forcë e tretë për Tiranën dhe kështu që është krejtësisht normale dorëheqja në raste të tilla, megjithëse nuk kuptohet dorëheqja në çfarë pozicioni… I komanduar, nuk do të thotë se ke diçka nga ku të dorëhiqesh. Megjithatë është një vendim qytetar se në momentin që ke një situatë të caktuar, të marrësh një veprim duke bërë një hap mbrapa është krejtësisht normale ky veprim. E rëndësishme është një diçka shumë e qartë që kemi muaj që e themi se poshtë tek njerëzit në bazë nuk janë kaq të ndara situata. Janë të mbështetura tek njëra-tjetra. Forcat opozitare janë bashkë. Janë si dy rrathë që mbivendosen. Na bashkojnë parime të përbashkëta me demokratë, me forcat e tjera opozitare dhe janë këto arsyet pse ne qëndrojmë së bashku”, u shpreh Alimehmeti.

doreheqje alibeaj alimehmeti pd tirane