Politike14 Maj 2023, 15:38

“Oligarkë që blejnë vota”, Maliqi denoncon problematikat e votimit në Kuçovë: Kam njoftuar OSBE-ODIHR!

Shkruar nga Pamfleti
“Oligarkë që blejnë vota”, Maliqi denoncon

Lefter Maliqi, kandidati “Bashkë Fitojmë” për Kuçovën ka deklaruar se po bëhen përpjekje për të manipuluar procesin, ndërsa ka renditur disa nga shkeljet.

Maliqi u shpreh se në lidhje me rastet e ndodhura do të bëhet edhe dokumentimi ditën e hënë, kur do të bëhet edhe denoncimi, ndërsa ka shtuar se në lidhje me rastet është njoftuar edhe OSBE-ODHIR.

Ka pasur probleme teknike që janë tejkaluar. Në një qendër në Lumas ka pasur një problem me vulat e materialeve. Ka pasur probleme në një qendër në Gegë ku një makinë me xhama të zinj ka kërcënuar një drejtues të shtabit, i cili është larguar jashtë qendrës. Kam njoftuar shefin e komisariatit, por deri tani nuk kemi informacione. Drejtuesja e PS në Lumas është futur disa herë në qendër duke shoqëruar njerëzit. Patronazhistët vijojnë punën e tyre por besoj fort në fitore. U bënë disa ditë që kemi përplasje.

Mbrëmë rreth orës 23:00 i kam vajtur oligarkut më të rrezikshëm dhe e kam kapur me kapele, duke dalë nga marketet dhe familje, duke i thënë po lë milionat e lekëve duke shtruar çakull në rrugët e Dimalit. Kam njoftuar edhe OSBE-ODHIR. Të hënën do bëhet edhe dokumentimi. Ka pasur shkelje të rënda procedurale se në bashki pa proces tenderimi nuk mund të shtrosh rrugë. I kam thënë dje që po vijon të shpërndajë edhe para”, ka deklaruar ai.

lefter maliqi # 14 maji