Politike13 Shkurt 2024, 12:15

“Porti i Durrësit”/ Gati padia e dytë për në Kushtetuese, Bylykbashi: Kallëzim në SPAK për shkelësit e ligjit!

Shkruar nga Pamfleti

“Porti i Durrësit”/ Gati padia e dytë për në

Rithemelimi do të depozitojë sot një padi të dytë në Gjykatën Kushtetuese për çështjen e portit të Durrësit, pasi pretendohet se është shkelur ligji.

Në një konferencë për mediat deputeti Oerd Bylykbashi tha se në SPAK do të depozitohet dhe kallëzim penal për shkelësit.

“E dimë se pjesa më e madhe e popullatës jeton në perëndim. Institucionet europiane investuan për Portin e Durrësit. Ku porti i Durrësit në Defender ishte një pikë strategjike. Kjo aferë korruptive nuk është histori korrupsioni e fshehtë por grabitje e një prone publike ditën për diell. PD ka përgatitur padinë e dytë për në gjykatën Kushtetuese me firmat e deputetëve për të sfiduar sërish për këtë çështje. Do të bëjmë kallëzim penal për personat përgjegjës për këtë aferë në SPAK, siç është kryeministri Edi Rama. Duam t’i vëmë fre fenomenit të korrupsionit, pasi të mos preken Vlora, Ksamili dhe Saranda”, tha Bylykashi.

padi kushtetuese spak