Politike16 Mars 2023, 21:19

Vendimi i KAS, Bardhi tjetër mesazh Berishës: Të shkojmë me kandidatë të përbashkët në zgjedhje

Shkruar nga Pamfleti

Vendimi i KAS, Bardhi tjetër mesazh Berishës: Të shkojmë me

Ndërsa KAS ka lejuar regjistrimin në një zgjedhje të Partisë Demokratike të drejtuar nga Enkelejd Alibeaj duket se Gazment Bardhi shpreson ende në gjetjen e një gjuhe të përbashkët dhe daljen e opozitës me  një kandidat.

Gjatë një interviste në emisionin  “Opinion” ai tha se pavarësisht konfliktit do duhet të gjendet gjuha për të patur një kandidat të bashkuar të të gjithë opozitës.

Pjesë nga biseda në studio

Bardhi: Gjithë beteja ka qenë hyrja e PD në zgjedhje, kam tentuar gjetjen e një zgjidhjeje për të dalë të bashkuar dhe ka qenë vetëm një kusht. PD të hynte në zgjedhje. Mospjesëmarrja ose mosregjistrimi i PD në zgjedhje sjell efekte afatgjata për PD. Humbin komisionerët, humbim kohën televizive që ndahet mes partive, humbim financimin e ligjshëm të fushatave dhe do të ishim si në 2020.

-Do nxirrni kandidatë në 61 bashkitë e Shqipërisë?

Bardhi: Unë kam një qëndrim që pavarësisht konfliktit do duhet të gjejmë gjuhën për të patur një kandidat të bashkuar të të gjithë opozitës.

Ne hyjmë në fushatë duke harxhuar energji brenda PD. Nuk do kishte mesazh më të mirë për shqiptarët që duan ndryshimin për të krijuar frymë gjatë këtyre 60 ditëve se sa gjetja e një gjuhe të përbashkët.

bardhi berisha kas