Kosova 1 Qershor 2023, 09:55

700 trupa të NATO-s nisen drejt Kosovës, Stoltenberg mesazh Vuçiç: Jemi të gatshëm të dërgojmë edhe më shumë

Shkruar nga Pamfleti
700 trupa të NATO-s nisen drejt Kosovës, Stoltenberg mesazh
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg

NATO-ja nuk dëshiron një luftë të dytë në Europë dhe për këtë ka nisur trupa të tjera ushtarake drejt Kosovës.

Ka qenë ky mesazhi i qartë i Aleancës Atlantike për Beogradin se Perëndimi nuk do të lejojë një tjetër konflikt të armatosur në zemër të Europës.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar këtë të enjte se dërgimi i trupave shtesë në Kosovë "nuk do të thotë" se aleanca heq dorë nga një zgjidhje e mundshme politike për përplasjet e vazhdueshme.

Vërejtjet e Jens Stoltenberg erdhën gjatë pragut të tij përpara takimit jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s në kryeqytetin e Norvegjisë, Oslo.

Duke iu përgjigjur interesit të mediave nëse dërgimi i 700 trupave shtesë të NATO-s në Kosovë dhe mbajtja gati e një batalioni në rast nevoje të mëtejshme do të thotë se aleanca pret që përleshjet mund të kthehen në një konflikt më të madh në Evropë pas luftës së Rusisë në Ukrainë, Stoltenberg tha: "Kjo nuk do të thotë se ne po heqim dorë nga një zgjidhje politike”.

“Mesazhi ynë për Beogradin dhe Prishtinën është se ata duhet të angazhohen me mirëbesim në dialogun e lehtësuar nga BE-ja, kjo është e vetmja rrugë drejt paqes.

Por në të njëjtën kohë, NATO ka përgjegjësinë për të siguruar stabilitet në Kosovë. Kjo është arsyeja pse ne kemi qenë atje për shumë vite dhe tani po rrisim praninë tonë në rajon.", tha ai.

Duke përsëritur se sulmet ndaj paqeruajtësve të NATO-s janë "krejtësisht të papranueshme", shefi i NATO-s tha se trupa shtesë do të vendosen në Kosovë për të "siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe për të qetësuar tensionet".

Ai tha se grupi i parë prej 700 trupash shtesë është në rrugë e sipër.

Përplasjet e fundit në Kosovë dhe mbështetja e Ukrainës kundër Rusisë do të mbeten në krye të agjendës së ministrave të jashtëm.

Tensionet kanë kapluar Kosovën me protestues dhe forca të sigurisë që përleshen në komunat veriore të mbizotëruara nga serbët për zgjedhjen e kryebashkiakëve shqiptarë etnikë.

Shqiptarët janë grupi etnik më i madh në Kosovë, të ndjekur nga serbët, veçanërisht në veri, afër kufirit me Serbinë.

Gjatë përleshjeve, të paktën 30 ushtarë të NATO-s u plagosën.Ndërkohë, më shumë se 53 civilë u plagosën nga bombat shokuese dhe gazi lotsjellës, sipas burimeve spitalore./ Pamfleti

nato kosova jens stoltenberg