Kosova21 Prill 2024, 21:15

Lista Serbe pranon ndërhyrjen në zgjedhjet në veri të Kosovës: Ne i ndaluam qytetarët të votojnë!

Shkruar nga Pamfleti

Lista Serbe pranon ndërhyrjen në zgjedhjet në veri të

Lista Serbe, ka reaguar pas dështimit të referendumit për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat në Veri të Kosovës.

Përmes një deklarate në rrjete sociale, Lista Serbe shkruan se ishin të gatshëm të ndërrojnë kryetarët, por nuk donin të bëheshin pjesë siç e quan ky subjekt politik “pjesë e lojës së regjimit në Prishtinë”.

Ky subjekt, e pranon tashmë edhe publikisht atë që Vjosa Osmani deklaroi më parë, se ndërhynë në këtë proces zgjedhor për të pamundësuar pjesëmarrjen e lirë të qytetarëve serbë në votime.

”E para është se Lista Serbe ka pasur thellësisht të drejtë kur i ka bërë thirrje popullit serb që të mos marrin pjesë në këtë shfaqje të lojës së Kurtit sepse është krijuar nga fillimi me qëllimin që të dështojë.

Së dyti, duam të përsërisim qartë se ishim më se të gatshëm të marrim pjesë në këtë proces për të parë prapavijën dhe për të zëvendësuar këta kryetarë fallco në komunat tona, por nuk donim të luanim lojëra të dirigjuara nga regjimi në Prishtinë që do të kishte kuptim i gjithë procesi parandalojnë heqjen e pulenave të Kurtit, dhe pastaj do ta paraqisnin si një lloj legjitimiteti.

Së treti, dita e sotme tregoi se si duket demokracia nën Albin Kurtin, me gypa të gjatë, forca speciale dhe automjete të blinduara në qendrat e votimit, kamera që incizojnë votuesit dhe si shkojnë, këshilltarë në borde zgjedhore, tabela zgjedhore pa serbë në to dhe gjuha serbe e shpejtë në shumë vendvotime.

Dita e sotme tregoi një shkallë të lartë të unitetit të popullit serb të cilët mbetën konsistent me vetveten, por edhe dhanë dëshmi se nuk janë lista serbe dhe Serbia që po i frikësojnë serbët por Kurti dhe njësitë e tij ilegale parapolicore, që rezultuan me rrugët e zbrazura në veri e Kosovës sot”, thuhet në postimin e tyre në 'Facebook'.

 

lista serbe nderhyrje zgjedhje veri te kosoves