Kosova 1 Qershor 2023, 10:27

Tensionet në veri, Osmani: Nëse Serbia do paqe, Vuçiç duhet ta ndalojë mbështetjen për bandat kriminale

Shkruar nga Pamfleti
Tensionet në veri, Osmani: Nëse Serbia do paqe, Vuçiç
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç duhet ta ndalojë mbështetjen për “bandat kriminale” nëse vërtet do paqe.

“Sfida vjen nga Serbia, një vend që ende duhet ta pranojë të kaluarën e tij”, tha Osmani për agjencinë e lajmeve Reuters.

Ajo po merr pjesë në një takim të Komunitetit Politik Evropian, i cili po mbahet në Kishinau të Moldavisë.

“Situata është e tensionuar, por ne duhet të sigurohemi që e rivendosim sundimin e ligjit në Kosovë, dhe të kuptojmë se kërcënimi vjen nga mohimi që i bën Serbia ekzistencës së Kosovës si shtet sovran”, tha Osmani.

Autoritetet e Kosovës kanë fajësuar “bandat kriminale serbe”, të dirigjuara nga Beogradi, për tensionet në veriun e vendit, të banuar me shumicë serbe.

Vuçiç e ka hedhur fajin te kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

 

aleksandër vuçiç osmani