Showbiz31 Maj 2023, 11:56

Bëri një film mbi autizmin, Sia: Unë vuaj nga kjo sindromë

Shkruar nga Pamfleti

Bëri një film mbi autizmin, Sia: Unë vuaj nga kjo sindromë

Sia ka deklaruar së fundmi se është diagnostikuar me autizëm.

"Unë jam në spektrin autik dhe jam në rikuperim," tha këngëtarja e "Chandelier" në "Rob Has a Podcast", duke vënë në dukje se ajo gjithashtu nuk ka pirë alkool.

47-vjeçarja nuk bëri të ditur se kur u diagnostikua me autizëm, për të cilën CDC thotë se mund të zbulohet te bebet 18 muajshe ose më të vogla, megjithëse sugjeroi se ishte kohët e fundit.

"Për 45 vjet, unë isha si ... "Duhet të shkoj të vesh ‘kostumin tim’," shpjegoi ajo. "Dhe vetëm në dy vitet e fundit jam bërë plotësisht, plotësisht vetvetja."

Sia tregoi se kohët e fundit ka mësuar ta pranojë veten siç është.

“Askush nuk mund t'ju njohë dhe t’ju dojë kurrë kur jeni të mbushur me sekrete dhe … jetoni me turp,” tha ajo, “dhe kur më në fund ulemi në një dhomë plot me të huaj dhe u tregojmë atyre sekretet tona më të thella, më të errëta, më të turpshme, dhe të gjithë qeshin së bashku me ne, dhe ne nuk ndihemi si copa plehrash për herë të parë në jetën tonë, dhe ndihemi se po na njohin se si jemi në të vërtetë, më pas mund të fillojmë të dalim në botë dhe thjesht duke vepruar si njerëz dhe qenie njerëzore me zemër dhe duke mos pretenduar të jemi dikush tjetër.”

Kjo është mbase edhe arsyeja pse kantautorja e famshme e ‘Unstoppable’ ka preferuar gjithnjë të jetë shumë e mistershme në paraqitjet e saj publike, aq sa edhe fansat e saj më të zjarrtë shumë vonë kanë arritur të shohin portretin e vërtetë të Sia.

Sia, emri i plotë i së cilës është Sia Furler, e bëri zbulimin dy vjet pasi u kritikua për rolin e Maddie Ziegler, e cila është neurotipike, si një vajzë autike joverbale në filmin e saj "Music".

E nominuara për Grammy u mbrojt në atë kohë, duke u kërkuar kritikëve që "të shikojnë filmin tim përpara se ta gjykoni". Më pas, ajo i kërkoi falje komunitetit të autizmit.

Bëri një film mbi autizmin, Sia: Unë vuaj nga kjo sindromë

sia autike