Showbiz 9 Dhjetor 2023, 09:29

Princ Harry nuk ndihet i sigurtë në Mbretërinë e Bashkuar: Doja të çoja familjen në Angli, por atje nuk sigurohet mbrojtja e tyre

Shkruar nga Pamfleti

Princ Harry nuk ndihet i sigurtë në Mbretërinë e Bashkuar:

Princ Harry ka thënë se fëmijët e tij nuk mund të “ndihen si në shtëpi” në Mbretërinë e Bashkuar, pasi sipas tij mungon mbrojtja adekuate.

Duka i Sussex (djali më i vogël i Princit Charles III) dhe gruaja e tij Meghan Markle kanë humbur mbrojtjen që u siguron ligji anglez, pasi vendosën të largohen nga familja mbretërore në vitin 2020 dhe të vendosen në SHBA.

Harry po e kundërshton këtë vendim në gjykatë nga një agjenci e ‘Home Office’ që tani i siguron atij mbrojtje nga policia rast pas rasti.

Dje, në ditën e fundit të seancës, e cila filloi të martën me dyer të mbyllura, avokati i Harry-t, Shahid Fatima, lexoi një deklaratë nga princi, i cili nuk ishte i pranishëm në seancën e apelit të tij.

“Mbretëria e Bashkuar është vendi kyç në historinë e fëmijëve të mi dhe një vend ku do të shpresoja që ata të ndihen si në shtëpi edhe nëse aktualisht jetojnë në SHBA. Por kjo është e pamundur nëse nuk është e mundur të sigurohet mbrojtja e tyre kur ata janë në tokën britanike”, citohet të ketë thënë Harry.

“Nuk mund ta vë gruan time në atë lloj rreziku, duke pasur parasysh atë që kam kaluar, nuk jam i gatshëm ta vë veten në rrezik të panevojshëm,” ka thënë më tej ai.

Princi theksoi se ai dhe gruaja e tij ishin ndjerë të detyruar të largoheshin nga Britania në vitin 2020 dhe të tërhiqeshin nga detyrat e tyre mbretërore.

Ditët e fundit, avokati i tij argumentoi se vendimi i marrë nga autoritetet britanike për të ndryshuar rregullat për dhënien e mbrojtjes ishte “i padrejtë” duke pasur parasysh statusin e tij dhe rrethanat e vdekjes së nënës së tij, Princeshë Diana.

princ harry mbrojtja angli