Sport 7 Qershor 2023, 23:04

Festë angleze në Pragë, Uest Hemi mposht Fiorentinën në “frymën e fundit” dhe ngre lart trofeun e parë europian në historinë e klubit (Video)

Shkruar nga Pamfleti

Festë angleze në Pragë, Uest Hemi mposht Fiorentinën në

Përfundon finalja e Ligës së Konferencës. Uest Hemi ka shkruar historinë duke fituar trofeun e parë europian në historinë e klubit.

Anglezët morën përkohësisht epërsinë, ndërsa italianët u përgjigjën me gol shumë shpejt. Për çekanët  realizoi Mohamed Said Benrahma në minutën e 62 me anë të një 11-metërshi.


Anglezët protesutuan për një prekje të topit me dorë nga Biragi në zonë, gjyqtari bëri shenjë që loja të vazhdonte, por më pas u thirr nga VARçi për të parë edhe një herë pamjet. Kryesori më pas bëri shenjë nga pika e bardhë.


Ndërkohë përgjigja e italianëve ishte e shpejtë teksa barazuan rezultatin në minutën e 67 me Bonaventurën. Mesfushori mposhti portierin Areola me një diagonale që nuk i la kohë të reagonte.


Kur mendohej se ndeshja do të mbyllej këtu dhe gjithçka do të zgjidhej në shtesa, Uest Hemi gjeti golin e suksesit në minutën e 90. Bouen u nis në kundërsulm i vetëm pas pasimit të Pakueta dhe para portës nuk gaboi.

uest hem fiorentina finalja e ligës së konferencës