Sport17 Mars 2023, 17:32

Hansi Flik çudit me listën e Gjermanisë për miqësoret e marsit, Mërgim Berisha merr ftesën për t’u bërë pjesë dhe përfaqësuar “Pancerat”

Shkruar nga Pamfleti

Hansi Flik çudit me listën e Gjermanisë për miqësoret

Kombëtarja gjermane luan në muajin mars dy ndeshje miqësore ndaj Perusë dhe Belgjikës, ndaj trajneri Hansi Flik, ka vendosur të bëjë ndryshime të mëdha në radhët e përfaqësueses që ai drejton. Gjermania po tenton të ndërtojë një cikël të ri, pas dështimeve radhazi dhe lëvizjet kanë qenë të shumta.

Jashtë janë Myler e Gyndogan, por edhe Rudiger, Shyle apo Sane, të gjithë emra të rëndësishëm për futbollin gjerman. Trajneri bëri të ditur në konferencë për shtyp se zgjedhja e tij kishte të bënte me faktin se do të tentonte të rinj dhe se emrat e zakonshëm nuk kishte pse të mbingarkoheshin në këtë periudhë të sezonit.

Mendojmë se në këtë fazë të sezonit nuk po i sjellim lojtarët për tetë ditë. Në shtëpi ata mund ta shfrytëzojnë kohën më mirë dhe të rimbushin bateritë. Ne kemi nevojë për hapësirën për lojtarët e rinj që duam të shohim tani. Ne kemi për detyrë të kërkojmë alternativa, ndaj duhet të fillojmë në mars”, tha trajneri.

Ndërkaq, janë afruar 5 emra të cilët do të jenë debutues në këtë grumbullin. Josha Vagnoman, Marius Volf, Feliks Nmeça, Kevin Shade dhe Mërgim Berisha janë për herë të parë me gjermanët. Berisha, i cili në të kaluarën ka qenë në kontakte me Shqipërinë dhe Kosovën, ka qenë rregullisht pjesë e përfaqësueseve të moshave të Gjermanisë.

Berisha, i huazuar tek Augsburgu për këtë sezon, është duke shkëlqyer me 8 gola dhe 4 asiste në Bundesligë.

Në një intervistë për "Br24sport" para dy javëve, Berisha sërish e pranoi se ishte duke e pritur Gjermaninë, pavarësisht se ishte dëshpëruar që nuk ishte thirrur për Kupën e Botës 2022 në Katar.

"Nuk do ta kisha probleme ta shtyjë datën (e dasmës)",- tha Berisha duke qeshur, pasi ai u pyet lidhur me një ftesë të mundshme nga Hansi Flik për Kampionatin Evropian verën e ardhshme.

Futbollisti kosovar 24-vjeçar, Mërgim Berisha, ka qenë pjesë e Gjermanisë U-21, ku ka zhvilluar 13 ndeshje dhe shënuar një gol. Ai nuk ka luajtur më me një fanelë gjermane që kur u shpall kampion Europe për të zë verën e kaluar.

mërgim berisha hansi flik trajneri i kombëtares gjermane