Sport 3 Mars 2023, 17:38

I paditur për përdhunimin e 23-vjeçares, nisin hetimet ndaj Ashraf Hakimit

Shkruar nga Pamfleti

I paditur për përdhunimin e 23-vjeçares, nisin hetimet ndaj

Ashraf Hakimi, mbrojtësi i krahut të djathtë të PSG-së dhe kombëtares marokene, u padit të enjten për përdhunim, tha AFP. Një grua 23-vjeçare e akuzon atë se e kishte përdhunuar të shtunën e kaluar në shtëpinë e tij në Bulunj-Billankurt, në periferinë perëndimore të Parisit.

E kontaktuar, avokatja e futbollistit, Me Fani Kolin, reagoi me një deklaratë për shtyp dërguar “L'Équipe” dhe pohon, se "gjatë seancës së kryer me kërkesën e tij të shprehur, Ashraf Hakimi mohoi me vendosmëri akuzat e bëra ndaj tij".

Ju kujtoj se aktakuza që pasoi këtë seancë është e detyrueshme për këdo që akuzohet për përdhunim dhe në fund i ofron Hakimit mundësinë që të mbrohet, duke hapur një numër të madh të drejtash, në radhë të parë, atë të leximit të dosjes”, vijon ajo.

Pas disa orësh seancë dëgjimore, më kujtohet, se informatori nuk pranoi të bënte ankesë, nuk pranoi t'i nënshtrohej ekzaminimit më të vogël mjekësor apo psikologjik dhe nuk pranoi të përballej me Ashraf Hakimin edhe pse prokuroria nuk mbështetet ekskluzivisht në fjalët e tij”,- shton sërish avokatja. Përpara se të konkludoj: “Për mendimin tim, nga dokumentet që janë në duart e policisë gjyqësore rezulton se Hakimi në këtë rast ka qenë subjekt i një tentative rekrutimi”.

Avokatja e të resë, Me Rashel Flore Pardo, nuk ka dashur t'i përgjigjet akuzave. “Klientja ime ka zgjedhur t’i besojë drejtësisë dhe do të flasë vetëm para saj”, tha ajo duke thënë se nuk ka ndërmend ta bëjë publike këtë dosje. E reja do të thoshte se nuk ndihej ende gati për një përballje me lojtarin.

Sipas “Le Parisien”, ajo shkoi një ditë pas ngjarjeve, të dielën, më 26 shkurt, në një stacion policie në Val-de-Marne, por tha se nuk donte të bënte një ankesë. Ajo kishte thënë se e kishte takuar Ashraf Hakimin në janar në rrjetin social Instagram dhe shkoi në shtëpinë e tij të shtunën e thirrur nga lojtari.

Ajo raporton se Ashraf Hakimi e puthi dhe e preku pa pëlqimin e saj, përpara se ta përdhunonte, sipas një burimi policor të intervistuar nga AFP. Më pas ajo pretendon se ka arritur të çlirohet dhe është larguar, falë një shoku që ka ardhur për ta marrë para shtëpisë së futbollistit.

ashraf hakimi mbrojtësi i psg