Sport18 Maj 2023, 16:47

“Ne jemi 26”, FIFA zyrtarizon logon e Kupës së Botës që do të zhvillohet në anën tjetër të Atlantikut

Shkruar nga Pamfleti

“Ne jemi 26”, FIFA zyrtarizon logon e Kupës së Botës

FIFA prezantoi këtë të mërkurë në një event në Los Anxhelos (SHBA) markën dhe logon zyrtare të Kupës së Botës 2026, e cila do të mbahet në Shtetet e Bashkuara, Meksikë dhe Kanada.

"Për herë të parë në histori, një imazh i trofeut dhe i vitit të turneut përfaqësohet, duke formuar një gjuhë inovative të dizajnit, që ankoron emblemën për vitin 2026 dhe më tej", shpjegoi FIFA në një deklaratë.

"Imazhi i trofeut dhe i vitit do të lejojë që personalizimi të pasqyrojë veçantinë e secilit vend pritës, ndërsa ndërton një strukturë të identifikueshme marke për vitet në vijim," shtoi ai.

Me Xhani Infantinon, president i FIFA-s në krye, organizata më e lartë e futbollit në botë mbajti një ngjarje të veçantë në Observatorin ikonë Grifit në Los Anxhelos, ku morën pjesë legjenda të topit, si ish-sulmuesi brazilian Ronaldo.

FIFA prezantoi gjithashtu fushatën "WE ARE 26", që aspiron që "komunitetet të luajnë një rol integral" në Botërorin e ardhshëm. "NE JEMI 26" është një thirrje grumbulluese," tha Infantino.

Ky është një moment kur tre vende dhe një kontinent i tërë thonë kolektivisht: “Ne jemi të bashkuar për të mirëpritur botërorin dhe për të ofruar Kupën e Botës më të madhe, më të mirë dhe më gjithëpërfshirëse në histori”, shtoi ai.

Në 2026 do të jetë Botërori i parë që do të ketë 48 ekipe, në vend të atij aktual që ka 32 ekipe dhe hera e parë që ngjarja më e madhe e futbollit në planet mbahet në tre vende. Shtetet e Bashkuara do të marrin pjesën më të madhe të turneut dhe do të kenë 11 vende nga 16 gjithsej për Kupën e Botës: Seattle, San Francisco Bay Area, Los Angeles, Kansas City, Dallas, Atlanta, Houston, Boston, Philadelphia, Miami dhe New. York/Nju Xhersi. Mexico City, Guadalajara dhe Monterrey do të jenë vendet në Meksikë, ndërsa nga ana e Kanadasë, Vankuveri dhe Toronto ishin qytetet e zgjedhura.

kupa e botës 2026 fifa