#Inteligjenca britanike

Putin sulme nga të gjitha anët në Ukrainë, inteligjenca britanike zbulon lëvizjen e fundit të Rusisë - Bota
Bota 7 Mars 2022, 10:02

Putin sulme nga të gjitha anët në Ukrainë, inteligjenca britanike zbulon lëvizjen e fundit të Rusisë

Shkruar nga Pamfleti

Një shpërthim në kullën televizive në Kiev, Ukrainë, 1 mars 2022.

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha të hënën se inteligjenca ka informuar se Rusia po kërkon të kufizojë aksesin e Ukrainës në lajmet e pavarura, shkruan CNN.

“Rusia ndoshta po synon infrastrukturën e komunikimit të Ukrainës në mënyrë që të reduktojë aksesin e qytetarëve ukrainas në lajme dhe informacione të besueshme”, tha ministria në një deklaratë të postuar në Twitter.

Rusia se goditi dje një kullë televizive në Kharkiv, duke pezulluar transmetimin. Kjo pason një goditje të ngjashme në një kullë televizive në Kiev më 1 mars 2022.

“Qasja ukrainase në internet ka gjithashtu shumë të ngjarë të ndërpritet si rezultat i dëmit kolateral nga sulmet ruse në infrastrukturë. Gjatë javës së kaluar, ndërprerjet e internetit janë raportuar në Mariupol, Sumy, Kiev dhe Kharkiv.”- shtoi ministria britanike.

Javën e kaluar, Rusia miratoi një ligj për publikimin e lajmeve të konsideruara si të rreme nga autoritetet, duke censuruar më tej shtypin rus dhe duke kufizuar zërat kundërshtues.


smile

Bota #Kiev #Rusi #Ukrainë